Langi vikatireegel avalikule sektorile

ÄP 18. veebruar 2009, 00:00

Äripäeval on hea meel, et mõni valitsusliige - justiitsminister Rein Lang näiteks - tuleb välja konkreetse ettepanekuga, kuidas tegelikkuses saavutataks vajalik kärbe riigi kulude poolel praegusel raskel ajal. Tavaliselt pakutakse ideid, aga seda mitte, kuidas neid ellu viia.

Ehkki Lang on pakkunud kiire seadusliku võimaluse seitsmeprotsendiliseks palgakärpeks nii era- kui ka avalikule sektorile, sobib selline "vikatireegel" Äripäeva meelest eeskätt avalikule sektorile erakorralise abinõuna.

Avalikus sektoris ei taha kulutuste kärpimine kuidagi edeneda. Üks minister osutab teisele, et pigem peab too rohkem kokku hoidma. Või tuleb kärbe vaid lisatasude maksmata jätmiselt, on praegu vajagi n-ö väljastpoolt "pahalast", kes teeks ebapopulaarse lõikuse ära. Asutustes jääks kodurahu alles ja samas oleks kärbe ka omamoodi stiimul töö efektiivsemaks muutmiseks.

Eelmisel aastal jäi avaliku teenistuse reform seisma, seadus praegu justiitsministeeriumi taga. Just selle kaudu tuleb otsida viise, kuidas reguleerida avaliku sektori talitamist, sh ka kriiside ajal. Ja kärpida soodustusi. Nagu Äripäev mullu pakkus - üks tööleping kõigile, sh üksikud erandid (nt president).

Ent olukorda ei lahenda reformi taganutmine - kiirelt tuleb tegutseda kohe. Lang selleks võimaluse pakubki. Tõenäoliselt praegu muul moel ei suudetagi avalikus sektoris palgakulu vähendada.

Erasektor püüab end muutuva olukorraga pidevalt kohandada ning on oma kokkuhoiuga sisuliselt lae juba saavutanud. Õieti võib praegu äriga tegelemist võrrelda ekstreemspordiga ning erilised alad ja ajad nõuavadki erilisi lahendusi. Langi pakutud võimalus ettevõtjaile vähendada kahenädalase etteteatamisega ühepoolselt töötajate palku 7 protsendi võrra seda ongi. Toimetuse arvates aitaks see nii mõndagi ettevõtjat.

Langi ettepanekul on aga oluline puudus - praegu on tööinimesed tööturul nõrgem pool, Langi ettepanek tähendab sisuliselt ettevõtjate diktatuuri. Läheme ühest äärmusest teise - paar aastat tagasi valitsesid tööturul töövõtjad.

Praegu tuleb hoida mingisugustki tasakaalu, sest juba ongi tekkinud tugev vastuseis ettepanekule ning mitte ainult opositsiooni ja ametiühingute poolt.

Ettevõtjad on võimelised palgaküsimusi ise oma töötajatega selgeks rääkima. Ettevõtja teab täpselt oma olukorda - kas ja kui palju tal tuleb töötajaid koondada, kui palju või mitu korda palka aasta jooksul alandada, et ettevõte jääks püsima. On muidki variante - osaline tööaeg, sundpuhkus jne. Võimalik, et töötajad eelistaksid pigem töötada pool päeva poole palgaga, kui jääksid sootuks tööta. Kõiki olukordi Langi ettepanek ei suuda hõlmata.

Äripäev soovitab palgakärpe-eelnõus keskenduda vaid avalikule sektorile, et hädavajalik "lõikus" läbi ei kukuks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:57
    Otsi:

    Ava täpsem otsing