Erkki Rootsi, Håkan asemele

ÄP 12. märts 2009, 00:00

Äripäev soovib õnne Erkki Raasukesele, kes tõuseb Swedbanki Balti panganduse juhi kohalt Rootsi pangagrupi finantsjuhiks. Ning Swedbankile, kellelt see oli tabav vangerdus.

Erkki Raasuke on näidanud, et ka eestlasel on võimalik teha rahvusvahelises panganduses karjääri. Ümber on lükatud arvamus, et rootslased ei taha nii kõrgele kohale eestlast ning küllap poleks ka Raasuke seda kohta vastu võtnud, kui see ei pakuks talle väljakutset.

Raasukese valik on vastuolus üldise karmi hinnanguga Balti riikide pangandusele, et võeti liigseid riske. On ju teada, et just Balti riigid ja Ida-Euroopa tervikuna ohustavad Swedbanki reitingut ning laenukahjumid kasvavad meil oodatust kiiremini.

See aga ei tähenda, nagu oleks Swedbanki vastne finantsjuht olnud hurraa-optimist. Vastupidi. "Täna võib üsna kindlalt väita, et Eesti majandus on üle kuumenenud ja sama hooga jätkata ei ole isegi keskpikas perspektiivis võimalik, rääkimata pikast," arvas tollal veel Hansapanga juhatuse esimees Erkki Raasuke novembris 2006, kui suurim buum ootas alles ees.

Raasuke on ennast näidanud tugeva juhina, kellel on strateegiline nägemus, avatud mõtlemine ja selge jutt. Mullu augustis küsis Rootsi majandusleht Dagens Industri analüütikute käest, kes võiks praegustest Swedbanki tippjuhtidest üle võtta kõige kõrgema juhi koha. "Võitjaks" osutus Erkki Raasuke.

Sampo Panga juht Aivar Rehe ütles siis, et Raasuke on tugev strateeg, kuid siinsed pangajuhid on välispanga juhtimiseks piisavalt küpsed alles pärast majanduslanguse läbimist. Nüüd võib öelda, et selle võimaluse mängis elu Raasukesele kätte. Küllap hindab Swedbank raskel ajal meie juhi kogemust.

Mündil on siiski ka teine pool, mis nii kaunilt ei sära. Kui Raasuke läheb Stockholmi, mis saab siis meist? Kas rootslane Håkan Berg, kes koha üle võtab, tuleb siia karme otsuseid tegema? Seda seisukohta kinnitas Aivar Rehe ja ridade vahel teisedki pangandustegelased.

Arvame ka Äripäevas, et otsustamine liigub veelgi tugevamalt Stockholmi. Rootslase tulek Balti panganduse etteotsa võib tähendada jõulisi struktuurimuutusi.

Küsimus pole mitte niivõrd rahvuses - kui rootslased ei pelga edutada eestlast, siis ei peaks ka meie ennast "Rootsi küsimusest" häirida laskma - lihtsalt väljastpoolt tulijal on lihtsam Balti pankade struktuur õhemaks muuta ning ka osa pangaüksusi sulgeda.

Swedbank võidab igal juhul. Ühelt poolt saab ta tippjuhtkonda kõva asjatundja ning teisalt võimaluse Eestis efektiivsemalt muutusi ellu viia. Samas, "Swedbanki võit" ei peaks meid häirima. Nende hea käekäik kindlustab, et Rootsi kapital jääb meile pidama, ja Swedbanki tippjuhtide seas on nüüd inimene, kes Balti riikides toimuvat hästi tunneb.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing