Saksa panga nuhkimisskandaal suurema haardega kui arvati

03. august 2009, 18:08

Deutsche Bank AG jaoks töötanud detektiiv
ütles, et Saksa pangandusgigant jälgis salaja rohkem isikuid, kui esialgu
avalikustati, nimelt vähemalt 20 inimest, nende seas ka investoreid.

Uurija tunnistus läheb vastuollu panga avaldusega, et panga jälitustegevus puudutas vaid väikest ringi inimesi, kirjutas The Wall Street Journal. Afäär kisti avalikkuse ette mais, kui Deutsche Bank teatas, et on avastanud, et panga osad töötajad ning väljastpoolt asutust tellitud detektiivibürood on seotud olnud küsitava uurimis- ja jälgimistegevusega.

Siiani on avalikustatud neli juhtumit aastatel 2001-2007, mil pank tegi lepingud firmadega, teiste seas ka detektiiv Bernd Bühneriga, kes mängis võtmerolli panga poolt tellitud jälitustegevuses.

Endine sõjaväelane ja varem Deutsche Bankis töötanud Bühner ütles intervjuus WSJ-le, et ta sai nimekirja inimeste nimedega 2006. aastal, kui ta kohtus Deutsche Banki esindajatega, seal hulgas inimestega panga õigusosakonnast.

"Neil olid nimed valmis," rääkis Bühner. Panga esindaja ütles, et nimekirjas on isikud, kes võivad olla seotud panga aktiivse investori Michael Bohndorfiga, kes mõnelgi aktsionäride koosolekul on panka kritiseerinud. Viimase jälitamist on pank ka varem tunnistanud.

Panga esindaja rääkis Bühnerile, et nimekirjas olevad inimesed võisid anda infot Bohndorfile ning seeläbi saaksid selgemaks investori motiivid panga suhtes. Samuti huvitas Deutsche Banki, kas Bohndorfi ja Saksa meediamogulit Leo Kirchi vahel on side. Kirch on Deutsche Bankiga kohtus käinud, sest tema sõnul on panga tegevjuhi kommentaarid viinud Kirchi osad ettevõtted kokkukukkumiseni.

Bühneri sõnul rõhutas pank, et tegu oli Bohndorfi keskse operatsiooniga, samas nuhiti siiski kõiki listis olnud isikuid. Uurijad ei ole seni kindlaks teinud, kes oli nimekirja autor.

Need uued infokillud tõstatavad küsimuse, kas panga juhtkond tõesti ei teadnud midagi sellest. 22. juuli avalduses teatas pank, et nuhkimisintsidendid on kõik isoleeritud ning et pangal polnud süstemaatilist programmi tegevjuhtide ja ettevõtte vaenlaste kohta info kogumiseks.

Pank on kinnitanud, et nuhkimisega oli seotud korporatiivse julgeoleku osakond, kuid siiani ei ole õigusosakonda mainitud.

Eelmisel kuul vallandas Deutsche Bank AG kaks tippjuhti pärast sisejuurdlust, kus selgus, et ettevõte jälgis nõukogu liikmeid ja teisi inimesi. Pank palkas advokaadifirma Cleary Gottlieb Steen Hamilton sisejuurdlust läbi viima. Cleary raportit pole siiani avalikustatud.

Bühner tunnistas, et ta osales mõnede inimeste jälgimises, kuid tema sõnul ei olnud tema tähelepanu all kogu panga poolt antud nimekiri.

Panga korporatiivse julgeoleku ülem Rafael Schenz tagandati tööülesannetelt mais, kui oli veel pooleli uurimine, kas panga poolt palgatud eradetektiivibürood rikkusid seadusi privaatsuse osas, eelmisel kuul ta vallandati. Panga investorsuhete juht Wolfram Schmitt tagandati samuti töölt ja nüüdseks on ta vallandtaud, sest ta jagas osanike informatsiooni detektiividega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. August 2009, 11:31
Otsi:

Ava täpsem otsing