Parem kartke intressitõusu!

Romet Kreek 28. september 2009, 00:00

Kuigi oleme harjunud mõnusa Euribori langusega, võib see ka tõusule pöörduda. Kes on sunnitud olnud muutma eluasemelaenulepingu tingimusi, on näinud järsku riskimarginaali tõusu, võrreldes buumiaegse laenuandmise ralliga.

Inglismaal on tuntud kinnisvarahai müümas hiigelmahus kinnisvara intressitõusu kartuses. Võib-olla on ka meil sellest midagi õppida?

Briti endine matemaatikaõpetaja Fergus Wilson, keda kutsutakse Suurbritannias "osta rentimiseks kinnisvarakuningaks", ütles, et ta müüs 700 rendikinnisvaraobjekti. Ta müüs need enne, kui intressitõus muudab Suurbritannia eluasemeturu tapamajaks.

Wilson, keda ühes tema naise Judithiga on ajalehed ristinud kinnisvarakuningaks ja kuningannaks, kuuluvad Sunday Timesi koostavava 1000 rikkaima briti hulka. Wilson ütles, et intressitõus ajaloo madalamalt tasemelt on möödapääsmatu, kuid rendimakseid ei saa raskete majandusolude tõttu tõsta.

"Paljud inimesed on ostnud laenuga kinnisvara ja neil on raske," ütles Wilson Bloombergile. "Kui intressid tõusevad, lähevad nad tapamajja."

Analüütikud prognoosivad, et Bank of Englandi baasintress, mis on võrdlusbaas Briti kinnisvaralaenuintressidele, tõuseb enne tuleva aasta lõppu 1,25 protsendile praeguse 0,5 protsendiga võrreldes. Kuid paljude kinnisvaraomanike intressid on kallimad - neli protsenti ja enamgi. Suurbritannias on üleval umbes 1,2 miljonit laenulepingut, millega on soetatud kinnisvara väljarentimiseks. See moodustab 11 protsenti kõigist kinnisvaralaenudest.

Wilson pani aluse oma kinnisvaraimpeeriumile kümmekonna aastaga enne 2007. aastat, ostes vaid intressimaksetega laenudega 2-3 magamistoaga kinnisvara rentimiseks. Ta kasutas renditulu intresside tasumiseks ning kui kinnisvarahinnad tõusid, siis kasutas ta seda täiendavate ostude omafinantseeringuks.

Läinud nädalal müüs ta varad 180 miljoni naela eest ühele varahaldusfirmale, mis võib esindada venelasi. Nad teenisid maksude järgselt 90 miljonit naela kasumit.

"Kui intressid on madalal, on vaid üks suund, kuhu need saavad liikuda, ja see suund on üles," ütles Wilson. "Paremat aega müügiks ei eksisteeri."

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 18:57
    Otsi:

    Ava täpsem otsing