Suurkelmid pesid raha 12 miljoni eest

Kadri Paas 01. oktoober 2009, 00:00

Lugu ise sai alguse mullu 15. mail, kui Eestis äri ajav Ukraina ehitusmaterjalide ja sanitaartehnika vahendaja Oleksandr Gogol märkas internetis enda ettevõtte pangakontol tehinguid vormistades, et otse tema silme all kantakse firmast välja ligi 12 miljoni krooni eest valuutat. Peaaegu kahemiljardilise aastakäibega OÜ Solifinance pangakontolt kadus mõne minutiga 300 000 eurot, 500 000 USA dollarit ja 10 000 Briti naela.

Samal ajal, kui Gogol enda Eesti esindajale, vandeadvokaat Ilmar Strausile helistas ja silme all haihtuvast rahast kõneles, käis Tallinnas ühes Sampo panga kontoris vilgas tegevus.

Töötu Lehar, olles end kuu aega varem võltsitud paberite ja dokumentidega notari juures ja äriregistris Solifinance'i uueks juhatuse liikmeks vormistanud ning hankinud endale seeläbi kõik õigused ettevõtte raha käsutada, kandis ukrainlase firmast 11,7 miljoni krooni väärtuses erinevat valuutat enda osalusega Berger Kaubanduse Swedbankis asunud kontole.

Samal päeval rändas Bergeri kontolt omakorda 200 000 eurot Hongkongis registreeritud X S Capital Group Ltd-le.

Samuti kanti 15. mail Berger Kaubanduse kontolt 8,2 miljonit krooni OÜ Haussmann Autole, mille omanik oli toona Nikolai-nimeline tegelane. Nikolai kandis omakorda osa rahast, 200 000 USA dollarit, kibekiiresti edasi ühele Läti firmale.

Lehar tahtis ka ise peaaegu 12miljonilisest saagist osa saada. Tema võttis pärast hiiglaslikke pangaülekandeid isikliku deebetkaardiga Swedbanki automaadist Berger Kaubanduse kontolt välja 50 000 krooni sularaha.

Kui Lehar enda nime ja nägu notari juures, äriregistris ega pangakontoris ei varjanud, siis Aavo Vesilind, üle poole elust kinni istunud mees, püüdis madalamat profiili hoida. Aavo vaatas Lehari järele, noormeest eemalt pangakontoris jälgides. Paraku jäi ta siiski turvakaamerate lintidele. Pangakontori ees aga ootas Leharit ja Aavot omakorda Anatoli, kes oli sisuliselt petiste "taksojuht".

Riigiprokurör Steven-Hristo Evestus rääkis Äripäevale, et süüdistuse erinevates kuriteoepisoodides said nii Lehar, Aavo, Nikolai kui ka Anatoli, samuti juriidilise isikuna Nikolai osaühing Haussmann Auto.

"Lehar ja Aavo väidavad, et leidsid n-ö tööotsa lehekuulutuse kaudu, kus lubati kiiret raha teenimise võimalust. Süüdistavate sõnul palkas neid Solifinance'i omanik Gogol ise ettevõttest raha välja kantima. Teesklevad heauskseid kannatajaid ja märtreid, kellele nüüd liiga tehakse. Samas ei oska nad väidetava tellija isikukirjeldust kuidagi anda. Uurimise käigus ei leidnud me ka tõendeid, et Gogol ja süüdistuse saanud isikud mingil moel üksteisega oleksid lävinud," selgitas Evestus.

Riigiprokuröri sõnul õnnestus tänu Gogoli kiirele reageerimisele ka keskkriminaalpolitseil kurjategijad kiiresti tabada. Samuti õnnestus kuriteos osalenud ettevõtete pangakontodel arestida kokku üle poole varastatud rahast.

Samas tunnistab Evestus, et siiani on selgusetu, kes on ülisuure rahapesuskeemi tegelik niiditõmbaja. Kes on see inimene või grupeering, kel oli info, et just OÜ Solifinance'i pangakontol on vaba raha peaaegu 12 miljonit krooni, mida saaks sealt dokumente võltsides kerge vaevaga välja kantida.

"Jah, selge on, et Aavo, Lehar ega Nikolai siin põhitegijad ei olnud. Aju oli ikka mujal. Kus, on siiani teadmata. Ülekuulamistel see ei selgunud, ka uurimisel ei leidnud me otseseid niite. Võimalik, et kohtuistungitel tuleb (juhtumi kohtunikuks määrati Merle Parts - toim) üht-teist välja," avaldas Evestus lootust.

Ükski süüdistuse saanud meestest, välja arvatud Vesilind, ei ole varem kohtulikult karistatud.

OÜ Solifinance ja Oleksandr Gogoli esindaja Eestis, vandeadvokaat Ilmar Straus ütles, et advokaatide seas kutsutakse viisi, kuidas tema kliendil üritati nahk üle kõrvade tõmmata, Äripäeva skeemiks lehes varem kirjeldatud sarnase juhtumi tõttu.

"See tähendab, et enne sai minna võltsitud lihtkirjaliku osaniku otsusega, millega oled end lasknud valida justkui uueks juhatuse liikmeks, notari juurde ja lasid võltsingu alusel koostada notaril kandeavalduse uue juhatuse liikme registrisse kandmiseks. Seejärel liikus petis äriregistrisse ja lasi juhatuse liikmelisuse registris uuendada, misjärel tekkiski kurjategijal õigus ettevõtte rahaga tehinguid teha," kirjeldas Straus praeguseks äriseadustikust kõrvaldatud skeemi.

Straus nendib, et Gogolil vedas ikka hullupööra, et ta üldse juhtus märkama rahavargust.

"Ja kahtlemata võime õnnelikud olla ka selle üle, et ainult pool 12 miljonist kroonist kaduma läks. Oleme realistid, ega neilt töötutelt ju midagi kohtu kaudu välja nõuda ka ei ole," lisas Straus muiates.

Ka vandeadvokaat ütles, et süüdistused saanud seltskond ei ole võimeline ise taustatööd tegema ega skeeme komponeerima. "Kui sa oled pool elust kinni istunud, siis võivad tekkida tutvused ja suhted tavaliste varaste ja huligaanide seas, aga mitte inimestega, kel on teave äriühingute pangakontodel olevate summade suuruse kohta," tähendas vandeadvokaat.

Äripäev nägi mitu päeva vaeva, et Aavo Vesilinnuga ühendust saada. Tema Tallinna Vilde tee ühiselamus asuva korteriköksi uks jäi esialgu suletuks. Kuid eile õnnestus meil saada jutule Aavo abikaasa ning hiljem ka mehe endaga.

Legendaarne kelm - vanemad politseinikud mäletavad Vesilinnu "vägitegusid" juba 1980. aastatest -, kaheksa korda kriminaalkorras karistatud Aavo elab koos kaasaga ühes Vilde tee ühiselamus. Maja fuajees istub komandant.

"Kelle juurde?"

"58ndasse!"

Olgu, astuge aga edasi, teeb komandanditädi õhus juhatava liigutuse.

Aavo elab teisel korrusel, ühe pika, poolpõlenud ja -tahmunud koridori lõpuosas. Hämaravõitu koridori seintest turritavad välja juhtmerullid, ajahamba ja värvikate elanike jalge all kannatanud laudpõrand kriuksub.

Ümbrus on nii trööstitu, et jääb arusaamatuks, kust võttis töötu Aavo raha, et palgata enda kaitsjaks vandeadvokaat Andres Gorkin, üks Eesti tuntumaid juriste, kui kõneks väidetavalt allilmaga seotud inimeste kaitsmine.

Aavo korteri välisuks on siiski korralik, kleepsu järgi valvab elamist isegi turvafirma.

Uksekell töötab. Tirin. Uksetagune kobistamine.

"Kto tam?"

Aavo abikaasa on eestlane, kuid piirkonna eripärast lähtuvalt peab ta sissesoovijad venelasteks. Pärast majas ringiliikumist ei ole ka imestada, miks.

"Jätke enda kontakt. Kui ta õhtupoole koju tuleb, võtab ühendust, kui tahab," ütleb uksepilust võõraid piidlev naine. Andes nimekaardi, jätame hüvasti.

Aavo helistas toimetusse kella 13 paiku. "Ma olen ohver. Mind värvati tööle. Lehekuulutuse peale läksin ja… See oli Gogol, kel oli vaja asjaajamisteks abi. Lubas suuri rahasummasid, aga siin ma olen nüüd," kurdab Vesilind.

Kuidas ta sai enda kaitsjaks tippadvokaat Gorkini?

"Gorkini… Sõber võttis ta," märgib Vesilind, jättes siiski enda teada, kes see helde sõber oli.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:14
    Otsi:

    Ava täpsem otsing