Äripäev soovitab: ära müü Telekomi

ÄP 07. oktoober 2009, 00:00

Äripäev soovitab Eesti Telekomi väikeaktsionäridel oma aktsiaid hoida. Miks? Ühest küljest me ju alles soovitasime riigil oma Telekomi aktsiad maha müüa? Põhjendame.

Esiteks. Kui TeliaSonera saab ülehomme lõppeva väljaostupakkumisega 90% aktsiatest kätte, kutsuvad nad kokku üldkoosoleku ning kui seal otsustab 95% häältest, et pakkumine tuleb vastu võtta, peab TeliaSonera maksma ka ülejäänule sama hinda. Väikeaktsionär ei kaota muud, kui saab oma raha lihtsalt veidi hiljem kätte. Risk puudub.

Investeerimispank LHV soovitabki pakkumise vastu võtta: riigi toetuseta pole investoritel piisavalt jõudu kõrgemat pakkumist TeliaSoneralt nõuda. LHV peab tõenäoliseks, et TeliaSonera saavutab piisavalt suure osaluse kõigi aktsiate väljaostuks ning seega oleks investoritel kasulikum pakkumises osaleda ning saada raha aktsiate eest juba 16. oktoobril, kui oodata 2-3 kuud ning alles seejärel sama suur tasu kätte saada.

Teiseks. Kui TeliaSonera ei saa nimetatud üldkoosoleku kokkukutsumiseks või börsilt lahkumiseks vajalikke protsente kätte, jääb Telekom Tallinna börsile edasi ning on sunnitud järgmise kolme aasta jooksul kasumi dividendideks maksma. Telekomi ajalugu vaadates teeniks väikeaktsionär sel juhul arvestuslikult 6-9 krooni aktsia eest aastas. Siin on küll risk olemas - paljud vandenõuteoreetikud arvavad, et TeliaSonera ei lase Telekomil järgnevatel aastatel kasumit teenida. Näiteks pannakse Telekomi juhtima uus agressiivne juht, kes hakkab TeliaSoneralt kas või juhtimisteenust sisse ostma. Või võetakse kohe ette näiteks kaubamärgivahetus, seda tehakse sellisel juhul eriti agressiivselt ja kiiresti, nii et kõik kulud just nendesse esimestesse aastatesse jääks. Lisaks on võimalus, et Telekom hakkab turul ringi vaatama, laienema, väikeettevõtteid kokku ostma, ehk kasum viiakse miinimumini. Ühesõnaga, neil kolmel aastal tehakse päris palju kulusid ja investeeringuid.

Pealegi meenutab see soovunelm juttu, et elamuehitusturg kasvab meil igavesti. Raske uskuda, et Telekom on nagu Tallinna linn, mis kauaaegse linnapea sõnul õitsva oaasina keset majanduskriisi edasi õilmitseb. 6-9 krooni dividendi maksmiseks peaks kasum tulema 0,8-1,2 miljardit krooni. Selle aasta esimese poolaasta kasum oli 382 miljonit mulluse 553 miljoni krooni vastu.

Tõsi, kuid kui just lauslaristamist ja kahjulikku juhtimist ei harrastata, peaks teoreetiliselt Telekomi väärtus (ja aktsia hind) siiski oluliselt kasvama.

Kolmandaks. Kui aktsiad vägisi ära võetakse, on vähemalt teoreetiline võimalus kohtus väita, et hind oli liiga madal ja kui õnnestub oma tahtmine saada (a la Liviko), siis saab pärast rahalist kompensatsiooni. Need, kes pakkumise vastu võtavad, rohkem raha ei saa.

Sisuliselt oleks Eesti Telekomi aktsia hoidmine siis optsioon, mille hinnaks on raha mõne kuu hind.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:15
    Otsi:

    Ava täpsem otsing