Rivo Sarapik • 27. oktoober 2009 kell 21:00

Viljandimaa edukaimad ettevõtted

VMT Ehituse tegevjuhi Villu Maamägi sõnul ei ole kriis firmale midagi uut - viis aastat tagasi ei saanud samuti üle kolme kuu ette plaanida.

Küsimustele vastab VMT Ehitus ASi tegevjuht Villu Maamägi.

Kasvasite eelmisel aastal jõudsalt. Kas jäite tulemustega rahule?

Ei kurda küll.

Vastasid tulemused plaanitule?

Pigem veidi ületasid. Aasta alguses olime plaanides tagasihoidlikumad, ilmselt tegime paremini tööd. Üritan ise ka plaanides tegevuskavades konservatiivsem olla, siis on kõigil pärast tuju parem, kui tulemusi ületame. Muidu, kui latt on ületamisel liiga kõrgel, siis on nii endal kui töötajail tuju kehvem.

Mis märksõnad iseloomutavad teie firmale 2008. ja 2009. aastat?

Tänavune on väga töine. Midagi uut praeguses olukorras meie jaoks tegelikult ei ole. Hindades oleme tagasi 2003-2004. aastas ja seega on see meile rohkem vana kordamine. Vahepealsed aastad kippusidki liiga ära rikkuma. 5-6 aastat tagasi olime samas olukorras, kus üle kolme kuu ette ei teadnud. Ainult 2006. aastal võis märtsis käed kokku lüüa ja nentida, et aasta plaanid olid täidetud. Et ei ole liiga lõbus, aga kas peabki...

Milliseid tulemusi ootate käibes-kasumis 2009. aastal 2008. aastaga võrreldes (näiteks protsentuaalselt)?

2009. tuleb kindlasti tagasihoidlikum. Hinnad on ju palju langenud, samas ei ole füüsilise töö maht meie jaoks vähenenud - inimeste arv ja meeskonna hõivatus on jäänud samaks. Käibes näeme kuni 30protsendilist langust, kasumis kuni 50protsendilist kahanemist.

Mis toimub Eesti majanduses järgmisel aastal - algab kasv, jätkub langus või stabiliseerume samal tasemel?

Kuu aega tagasi olin seda meelt, et talv tuleb väga raske. Nüüd on kuu aega möödas ja näen juba helgemates toonides, mitu asja on meile silmapiirile kerkinud. Ei tohiks tulla hullem kui tänavune. Tuleb külm talv ja need, kes aprilli lõpuks pooltühja kõhu või vähese toiduga elus on, need jäävad elama.

Kuidas firma edukalt majanduslangusest välja juhite?

Muuta pole midagi üritanud. Kõik aastad oleme kliendile maksimaalselt vastu püüdnud tulla ja paindlikud olla. Meie edu saladus vast ongi, et pakume kompleksset lahendust ehk detailplaneeringutest võtmed kätte. Jalgratast seega leiutada pole püüdnud.

Millised on vald- ja maakonna firmale suurim oht ja võimalus järgmisel aastal?

Kuna tegutseme põllumajanduslike ehitustega, on suurim võimalus, et piima hind kasvab ja panga rahakraanid keerduvad lahti. Praegu on põllumajandusehitustega nullisseis. Oht, mis siin ikka, eks majandusest oleme sõltuvuses.

Metoodika

Lähteandmed on kahe viimase majandusaasta käive, kasum/kahjum enne makse ja omakapital kokku aasta lõpus.

TOPi pääsemiseks peab ettevõte asuma või omama tootmistegevust vastavas maakonnas ning olema tegutsenud vähemalt kolm viimast aastat.

Näitajate põhjal reastati ettevõtted edetabelitesse.

Kogu maakonna ettevõtete edetabel www.aripaev.ee/top

Hetkel kuum