Tõnis Oja • 4. november 2009 kell 21:00

Suur optimism Tallinki suhtes

Eile kaubeldi aktiivselt Tallinki aktsiaga, mille põhjuseks oli ilmselt Swedbanki poolt aktsiale antud ostusoovitus ning hinnasihi tõstmine varasemalt 0,38 eurolt (5,95 kroonilt) 0,57 eurole (8,92 kroonile).

Läänemere juhtiva laevanduskompanii aktsia käive oli Tallinna börsil 16,7 miljonit krooni ning aktsia hind kerkis 2,63 protsenti, 6,10 kroonini.

"Tallinki majandustulemused ületasid meie ootusi nii käibe, kasumi kui ka kassavoogude osas," kirjutas Swedbanki värskes raportis analüütik Marko Daljajev.

Põhiturgude (Soome ja Rootsi) tarbijausaldus näitab taastumise märke ning arvatavasti see ei lange ka lähitulevikus, mis toob endaga kaasa reisijate kulutuste kasvu, kirjutas ta.

Peamiseks riskifaktoriks jääb endiselt ettevõtte suur võlakoormus ning võime talveperioodil laene tagasi maksta. Ka kütusekulu jääb endiselt üheks probleemiks.

Teised analüüsimajad on Tallinki aktsia suhtes vähem optimistlikud. LHV Panga viimane raport Tallinki kohta pärineb küll juuli lõpust, aga analüütik Sten Pisang lubas eile, et soovitus vaadatakse üle ilmselt järgmisel nädalal. Tema sõnul jääb soovitus tõenäoliselt neutraalseks.

Evli Bank soovitab Tallinki aktsiat portfellis vähendada, soovitus pärineb oktoobri lõpust, mis tähendab, et see on üsna raske.

Tõsi ta on. Finantsaasta neljandas kvartalis kasvatas Tallink kasumit 8 protsenti, pea poole miljoni kroonini. Kuna tegemist oli laevakompanii ainsa kasumliku kvartaliga ning kolmanda kvartali kasum valmistas paljudele turuosalistele pettumuse, oli viimane kvartal positiivseks üllatuseks.

Eelmise kvartali käive kasvas 7,5 protsenti, 4 miljardi kroonini. Kui vaadata olulisemaid segmente, siis Eesti-Soome liinidel kasvas käive pea viiendiku võrra, 1,1 miljardi kroonini, ning Soome-Rootsi liinide käive 6,5 protsenti, 1,7 miljardi kroonini.

Reisijate arv kasvas eelmises kvartalis 14 protsenti - Eesti-Soome liinidel 20% ning Soome-Rootsi liinidel 8%.

Uue finantsaasta esimene kuu oli aga kehvavõitu. Kokku kahanes reisijate arv 1% ning Soome-Rootsi liinidel 14%. Oktoobri veostatistika tuleb täna või homme.

Hetkel kuum