Aivar Hundimägi • 16. november 2009 kell 21:00

Rikaste TOP: Riigi takistamine tõi 40 miljonit - Rainer Hinno

Hinno üheks tähelepanuväärsemaks kinnisvaratehinguks oli 1997. aastal Karl-Johannes Tomsonilt 1,4 miljoni krooniga ostetud talumaad Tallinna-Peterburi maantee ääres Väo ristmiku lähedal.

Eelmise aasta novembris müüs Favorte ja viimase tütarfirma BRT Invest kinnistud riigile ja teenis ostuhinna mitmekümnekordselt tagasi.

Äripäev kirjutas aasta alguses, et riik oli nõus maksma 14 kinnistu eest kokku 40 miljonit krooni. Favorte maksis ruutmeetri eest 16,6 krooni ja müüs need üksteist aastat hiljem riigile 1114,5 krooniga ruutmeetri eest.Tegelikult üritas Hinno veelgi suurema tüki hammustada, kuid osa maaomanikke polnud nõus enda kinnistuid Favortele müüma, vaid müüsid otse riigile.

Hinno nimi on jooksnud läbi ka maadevahetuse skandaali kajastanud artiklitest. Eesti Ekspress kirjutas 2005. aasta juunis, kuidas Favorte müüs Iru linnamäe juures Pirita jõe ääres asunud krundi Priisle tee 9 Tullio Libliku firmale. Hinno plaanis sinna arendada elamurajooni, kuid siis selgus, et on muudetud eeskirju ja täisehitamise protsendiks sai 15 asemel null.

Juhtumise sai ta aga ostupakkumise Liblikult, kes enda väitel avastas alles hiljem, et arendamine on pärsitud ja mõistlik on pakkuda riigile vahetuskaupa.

Hinnole kuulub pool OÜst Hansamagnet, kus äripartner on Andres Shapura, kes tegutsenud kinnisvara- ja toitlustusäris ning on sattunud ajalehtede veergudele mitme skandaaliga.

Endise linnaametnikuna on Shapura pidanud maha tulised vaidlused endiste kolleegidega Tallinna linnavalitsuses, kui ta üritas saada endale Tallinnas hotelli Palace kõrval aadressil Pärnu mnt 18 asunud söögikohta. Shapura omanduses oli ka Tallinna vanalinnas tegutsenud mustlasrestoran Romale ja ta rentis vanalinnas asuvat Neitsitorni.

Hinnole kuulub oma firmade kaudu ka OÜ Meleski-Melgapõllu Põllumajandussaadused, mille põhitegevuseks on märgitud põllumajandussaaduste tootmine. Tegelikult see ettevõte põllumajandusega ei tegele. Firma suurim vara on Rae vallas Järvekülas asuv Künnipõllu maaüksus. Põhjus sellise firma omamiseks võib-olla tingitud sellest, et seadus lubas suuremat põllumaad tingimusteta osta üksnes eraisikul või põllumajandusettevõttel.

Selle nõude pärast on pidanud põllumeheks hakkama ka Tallinna Kaubamaja suuromanike sekka kuuluv Andres Järving, kelle firma Süda Maja sai nii enda valdusesse Rae vallas asuva 80 hektari suuruse põllumaa, kuhu nüüd kerkib Ameerikanurga Ärikeskus. Hinnot ja Järvingut võib pidada äripartneriteks, sest Hinno omab 0,4% suurust osalust NG Investeeringutes, mille üks suuromanik on Järving.

Hetkel kuum