Ain Alvela • 9. detsember 2009 kell 21:00

Ahvatlus - tööpingi hinnast miljon alla!

Öeldakse, et alles kriisi ajal saad aru, mis on asjade tegelik hind. Nii näiteks on aasta eest 5,4 miljonit krooni maksnud tööpinki praegu võimalik müüa 4,32 miljoniga.

Praeguseks on buumiajast jäänud vaid mälestus, mis ei suuda külmutada kriisiga kaasnevat hinnasula. Tööstusseadmeid tootvad tehased tiksuvad säästurežiimil kolme- või neljapäevase töönädala rütmis, keskendudes pigem uudsete lahenduste väljamõtlemisele kui reaalsele tootmisele.

Masu-aegsele tootmise üleüldisele kokkutõmbamisele vastupidiselt pani OÜ Pinetron Kiili vallas tänavu hoopis uue vabriku püsti ja hakkas tootma täispuidust mööblit. Nullist alustades tuli soetada kogu tootmisüksuse seadmepark.

Ettevõtte juhatuse liikme Gerd Kunnuse sõnul ei maksa asjaolust, et firma asutati just praegu, otsida kaugeleulatuvat kavalat strateegiat - lihtsalt investeeringuplaan, tehnoloogia väljatöötamine ja tellimuste portfelli täitumine jooksid kriisiaega kokku.

"Me ei planeerinud tootmist alustada just kriisi ajal, aga tuleb tunnistada, et praegu on tehnoloogiasse investeerimiseks õige aeg," rääkis Kunnus. "Iga ostja küsib kõigepealt, milline on hind ja kohe, et palju alla saab. Ja eks müüjad arvestavad sellega."

Tööpinkidele miljoni kroonini küündivaid allahindlusi pakkuva OÜ Swedish Tooli tegevdirektori Peeter Sekavini sõnul saavad sooduskampaaniad, vähemalt sellised, kus viiest miljonist kroonist miljon maha lahutatakse, alguse kas seadmete tootjafirmast või edasimüüja emafirmast.

"Tootjatel kogunes pärast kriisi algust lattu palju seadmeid. Doosanil oli Saksamaa vahelaos paarsada tööpinki ja kuna müük kukkus järsku 70-80%, tekkis käiberaha vajadus," selgitab Sekavin mastaapsete allahindluste tagamaid. "Et mitte töötajaid, ennekõike insenere koondamiste tõttu kaotada, asusid tööpinkide tootjad seisukohale, et praegu tuleb kas või kahjumiga müüa ja tehas töös hoida."

Rohked allahindlused ei tähenda Sekavini sõnul, et kataloogihindades oleks meeletult õhku olnud.

Automaatikasüsteeme projekteeriva ASi Masiner AG müügijuht Aarne Schulbach tunnistas, et müük on viimasel aastal langenud 15%, kuid see pole tema hinnangul väga halb tulemus.

Schulbach ütles, et sooduskampaaniad ei pane ettevõtteid tööstusseadmeid n-ö osturalli korras ostma. Ta välistas ka võimaluse, et keegi telliks plaanipäraselt tööpinke eesmärgiga neid soetamismaksumusest odavamalt edasi müüa - kui see nii toimub, peab diiler olema kas väga hädas või on tööpink mitu aastat laos seisnud.

"Masiner müüb spetsiifilisi seadmeid, mida lattu ei toodeta. Sestap pole meie allahindlused kuigi suured," selgitas Schulbach.

Puidutöötlemisseadmeid müüva ASi Nava tegevjuht Alar Mozolev hindas, et ettevõtte müük on tänavu mullusega võrreldes 50% kukkunud ja sooduskampaaniatega seda eriti ergutada ei õnnestu. Küll on tema sõnul lõppenud valimatu ostmine, iga uue tööpingi soetamine mõeldakse ratsionaalselt läbi ning hangitakse vaid seda, mida otseselt tarvis.

"Meie kampaania on seotud sellega, et vahetasime põhitarnijat ning üritame soodushindadega oma eelmise partneri seadmetest ladu vabaks saada," selgitas Mozolev. "Ma ei ütle, et müüjad hindades rohkem järele annavad. Ütlen pigem, et teeme kliendile väga personaalsed pakkumised."

Kahtlemata on tööstusettevõtteil just praegu õige aeg oma tsehhidesse uut tehnikat soetada. Kui vaid pank laenuraha annaks.

Swedich Tooli tegevjuht Peeter Sekavin tunnistas, et tootmisettevõttel on laenuraha pangast kättesaamine tunduvalt keerulisemaks muutunud - tingimused on buumiajaga võrreldes karmimad. Esineb näiteks juhtumeid, kui aasta tagasi on pank ettevõttele raha lubanud, kuid firma toona veel loobus. Aga kui nüüd sama jutuga panka minna, siis firma ei liigitugi laenuvõimekate klassi.

Laenu või eurotoetuse saamise võimalused olenevad sektorist, milles firma tegutseb.

Näiteks metallitööstusse on viimastel aastatel suunatud kümneid miljoneid toetusekroone. Samas ei maksa laenusaamise sooviga pankade uksi kulutada enamikel ehitusmaterjali tootjatest.

ASi Nava tegevjuht Alar Mozolev kinnitas, et tehingute takerdumine keerulise krediidisaamise tõttu on praegu tavaline. Nii on Nava tänavu sõlminud vaid kolm-neli liisinguga müüki, samas kui varem soetati lõviosa seadmetest just liisinguga.

"Üldiselt pole firmal, kes EASist toetust ei saa, pangalt laenu ei saa ja kellel omavahendid puuduvad, vahet, kui 2,5-3,5 miljonit krooni maksev tööpink on saadaval 200 000kroonise soodushinnaga. Ta ei suudaks seda niikuinii osta."

Üldine majandusolukord, sh näiteks ehituse ja sellega seotud sektorite mahtude vähenemine mõjutab kahtlemata ka seadmemüüjaid.

Kuivõrd müüginumbrid on enamasti vähenenud, siis on iga tellimus oluline, mis võib viia ka sooduskampaaniate korraldamiseni. Hinnalangus omakorda võib mõjutada finantseerimistingimusi - kui vara hind on selgelt alla sarnase vara keskmise turuhinna, võib sellest tulenevalt väheneda ka esimese sissemakse nõue.

Siiski tuleb rõhutada, et seadmete puhul ei pruugi allahindluse mõju olla nii vahetu kui näiteks sõiduautode puhul, sest seadmete spetsifikatsioonid on tihti väga erinevad ning hinnad ei ole seetõttu omavahel üks-üheselt võrreldavad.

Olulist rolli mängib liisinguvõtja finantstugevus. Selle hindamisel tänavu olulisi muutusi ei ole. Suurt tähelepanu pöörab pank firma liisingulepingute teenindamise võimele, tema tulevikuprognooside realistlikkusele, samuti sellele, kas soovitav investeering on praeguses ja tuleviku majandusprognoosi kontekstis mõistlik.

Seadmete väga hea hind ei ole tavaliselt investeeringu piisavaks põhjenduseks, investeeringuks peaks olema selge (olemasolev või tulevikkusuunatud) vajadus.

Hetkel kuum