Tarvo Vaarmets • 13. detsember 2009 kell 21:00

Tsuh-tsuh, Hiina on rongijuht

Kui maailma riigid moodustaksid rongi majanduse taastumise raudteel, siis Hiina oleks selle rongi vedur. Nii kinnitasid novembri majandusnäitajad.

Hiina novembrikuu ekspordimaht näitas tänu USA ja teiste suurte turgude nõudluse paranemisele selle aasta väikseimat langust, kahanedes eelmise aastaga võrreldes 1,2%.

Positiivne areng paistab eriti hästi silma Hiina oktoobri ekspordimahu 13,8%-lise kahanemise ja sellele eelnenud kuude veelgi sügavamate languste taustal.

Lisaks ilusale ekspordiuudisele kasvas ka Hiina tööstustoodang novembris rohkem, kui ökonomistid prognoosisid. Tehased tootsid mullusega võrreldes 19,2% rohkem, ökonomistid ootasid näitajaks 18,2%. Kasvu võib põhjendada Lehman Brothersi kollapsile järgnenud pessimismilainega, mis tõmbas mahud kiiresti alla ja tekitas sellega ka madala võrdlusbaasi.

Osaliselt lükkas sama nüanss kõrgele ka Hiina jaemüügi kasvunumbri - novembris tarbisid hiinlased mullusega võrreldes 15,8% rohkem, oktoobris oli sama näitaja 16,2%.

Tarbimist õhutavad aga prognoositust kiiremini kasvanud uute laenude väljastamine ja rekordtasemele jõudnud üldine rahapakkumine.

Peadpööritava kasvu pidurdumist lähiajal näha ei ole - kui Hiina majandus kasvas kolmandas kvartalis 8,9%, siis kogu järgmiseks aastaks ootavad ökonomistid Bloombergi andmetel kogutoodangu paisumist 9,3% jagu. Selle kõige tulemusena on julgemaks muutunud ka ettevõtted, kes laiendavad üha oma tegevushaaret.

Mõned ettevõtted on kohe nii hoogu läinud, et tekkinud on ületootmine. Näiteks surub terasetööstuses ületootmine selliste ettevõtete nagu Baoshan Iron & Steel kasumitele.

Suure rahapakkumise võimalikud nukrad tagajärjed on eestlastele vägagi tuttavad - kui see juba juhtumas ei ole, siis võivad selletaolised arengud ka Hiinas viia lõpuks mullide tekkimiseni.

Õnneks keeratakse seal veidi siiski tuure allapoole ning järgmisel aastal plaanitakse uute laenude väljastamist piirata 7 ja 8 triljoni jüaani vahele. Vaevalt see üksi küll mullistumist takistab. Selle aasta 11 kuuga anti uusi laene 9,2 triljoni jüaani eest.

Hetkel kuum