Anne Oja • 14. juuli 2010 kell 11:13

Lätis levivad kuuldused riigiettevõtete erastamisest

Eile lahvatas Lätis kuuldus riigimetsa majandava Latvijas Valsts meži (LVM) erastamisest, milleks valitsus väidetavalt juba mullu suvel pinda sondeeris. Varem on spekuleeritud Latvenergo peatsest privatiseerimisest.

Spekulatsioonid said hoogu juurde sellest, et Euroopa Komisjoni ametlikul veebilehel oli nimetatud dokumenti pealkirjaga "Riigi aktsiaseltsi Latvijas Valsts meži erastamise toetamisest". Küsimust arutas konkurentsi peadirektoraat. Dokumendi sisu ei olnud avalik, kuna sisaldas väidetavalt ärisaladust, vahendas rus.db.lv.

Valdis Dombrovskis keeldus eile kategooriliselt kommenteerimast, miks Läti valitsus Euroopa Komisjonilt metsaettevõtte erastamiseks toetust küsis ja tema pressisekretär tembeldas dokumendi võltsinguks.

Maa-amet selgitas dokumendi väljailmumist tõlkeveaga. Väidetavalt olevat peadirektoraati laekunud riikliku metsaettevõtte peale konkurentsialane kaebus, kuid tõlk olevat räigelt mööda pannud ja nimetanud seda privatiseerimiseks.

Varem on Ventspilsi linnapea Aivar Lembergs öelnud, et Läti peaminister Valdis Dombrovskis ja rahandusminister Einar Repse lubasid rahvusvahelistele laenuandjatele kasumlike riigiettevõtete Latvijas Valsts meži, Latvenergo ja Latvijas Dzelzcelši investoreile soodsat erastamist.

Dombrovskis avaldas viimati meedias arvamust, et kuulujutte levitavad sihikindlalt "teatud poliitilised jõud", mis sellest erastamisprotsessi kiirendamist loodavad.

Dombrovskis rõhutas, et IMFi ja Euroopa Komisjoniga sõlmitud dokumentides, mis avalikustatakse augusti alguses, pole Läti võtnud mingit erastamiskohustust. Ta lisas, et erastamise saab otsustada üksnes parlamentaarne enamus.

Hetkel kuum