Jaana Pikalev • 11. august 2010 kell 7:56

Swedbank: SKP kasv oli oodatust suurem

Majanduskasv oli ootustest pisut suurem – lähtuvalt jätkuvast määramatusest oli Swedbanki prognoosivahemik üsna suur: 1-3%, ütles panga makroanalüütik Annika Paabut.

Teiste Balti riikidega võrreldes on Eesti majandus olnud oma tsükliga mõne kvartali jagu eespool ning Lätis ja Leedus toimunud arenguid oli võimalik märgata Eestis mõni kvartal enne seda, viitas analüütik. "Samas tuleb mainida, et nimetatud riigid on siiski väga erinevad institutsionaalse raamistiku, poliitilise stabiilsuse ja muu pooles," ütles Paabut. Seetõttu olid ka kriisi mõju ja kestus nende riikide majandusele erinev, lisas ta. Võrdluseks tõi Paabut, et Läti majanduskasv II kvartalis oli -3% aastases võrdluses ning Leedus +1,1%.

Majanduskasvu panustas statistikaameti andmetel enim ekspordi kiirem taastumine. "Tagasilöökide võimalus on siiski olemas, kuigi nende tõenäosus on oluliselt vähenenud," hindas analüütik. Tema sõnul sõltub ju Eesti majanduse taastumine siseturu väikese aktiivsuse tingimustes siiski meie ekspordipartnerite edukusest. "Siinjuures tasuks rõhutada, et tegemist on esialgsete andmetega ning seetõttu on vara öelda, kas ja mil määral taastumine on toimunud," toonitas Paabut. SKP täpsemad andmed avaldatakse septembri alguses. "Samal perioodil vaatame me üle ka oma majandusprognoosi," ütles Paabut.

Hetkel kuum