Sirje Rank • 28. oktoober 2010 kell 13:42

Leedu majanduse toibumine võtab tempot maha

Kolmandas kvartalis aeglustus Leedu majanduskasvu tempo – põhjuseks vähikäik põllumajanduses ja ehituses, mis pidurdasid ekspordist kannustatud majanduskasvu, vahendas agentuur Bloomberg.

Aastatagusega võrreldes kasvas Leedu SKP kolmandas kvartalis 0,6% pärast 1,1% suurust kasvu teises kvartalis, teatas täna Leedu statistikaamet. Agentuuri Bloomberg küsitletud analüütikud olid ennustanud 2% suurust kasvu.

Peamine majanduskasvu vedur on eksport, mis on tänavu kaheksa kuud tõusuteel olnud. Sisetarbimine püsib aga nõrk – tööpuudus küündis Leedus teises kvartalis 18,3%-le ning palgad on surve all.

„Numbrid valmistasid väikese pettumuse,“ kommenteeris Danske Banki Balti riikide analüütik Violeta Klyviene. „Eksport üksi ei suuda üles kaaluda nõrka sisenõudlust ning langust muudes sektorites.“

Leedu valitsuse prognoosi järgi kasvab riigi SKP tänavu 1,6%. Danske Banki prognoos on 1% kasvu, kuid tänaste numbrite valguses võib Danske oma prognoosi ümber vaadata.

Eelnenud kvartaliga võrreldes kasvas Leedu SKP kolmandas kvartalis 0,1%. Teise kvartali näitaja korrigeeriti 0,5%-le augusti lõpus teada antud 3,2% asemel.

„Nõrgad näitajad Leedust suurendavad kartust, et ka Eesti ja Läti kolmanda kvartali numbrid võivad arvatust nõrgemad tulla,“ ütles Nordea Marketsi analüütik Annika Lindblad. „Balti riikide majanduse olukord on viimase aastaga stabiliseerunud, kuid täielikust toibumisest ollakse alles kaugel.“

Leedu SKP kahanes mullu 15%, jäädes alla vaid Läti 18% suurusele langusele.

Tööstustoodang, mis moodustab Leedu SKPst 20%, kasvas kolmandas kvartalis aasta baasil 7,8%. Eksport kasvas augustis 43,4%. Jaekaubanduse käive pöördus septembris taas tõusule (esimene kasv kahe aasta jooksul), kasvades 6,1%.

Hetkel kuum