5. detsember 2010 kell 13:17

Rikkad põlgavad vaeseid

Rikkad põlgavad vaeseid, aga ka naisi, migrante ja teisitimõtlejaid, näitab Saksamaal tehtud pikaajaline uurimus.

Üheksa aastat on Bielefeldi ülikooli professor Wilhelm Heitmeyer uurinud küsimust, kuidas suhtub ühiskond oma nõrkadesse liikmetesse. Kuidas põlatakse invaliide ja kodutuid, sisserännanuid ja töötuid, kuidas neid diskrimineeritakse või kuidas on nende vastu suunatud agressioonid.

Saksa päevaleht Süddeutsche Zeitung refereeris professori uurimistulemusi sellest, kuidas sakslased mõtlevad. Tulemus on mõneti hämmastav - selgus, et koos  sissetulekute kasvuga kasvab ka põlgus nõrgemate vastu.

Ligi 65 protsenti küsitletutest tunnistas, et on nõus väitega „Kes on kusagil uus, peab kõigepealt leppima vähesega“ ning ligi 39 protsenti sakslastest tunnistas, et tunneb end paljude moslemite tõttu omal maal võõrana.

Heitmeyer jagas küsitletud sissetuleku järgi gruppidesse ning selgus, et islamivaenulikkus ja privileegide soosimine vanade olijate jaoks kasvas võrreldes läinud aastaga paremini teenijate seas märgatavalt. Kasvas aga ka vaenulikkus välismaalaste suhtes, rassism ja põlgus pikaajaliste töötute suhtes.

Heitmeyer arvab, et põhjuseks on majanduskriis – rikkad näevad nõrgemates konkurente, kes neilt kas raha ära võtavad või kellega nad raha jagama peavad. Professori sõnul on hirmutav näha, kui kiiresti kaob tolerants, kui keegi tunneb oma staatust ohustatuna olevat.

Uuring näitab ka, et see, kes tunneb end kriisist ohustatud olevat, peab ka eriti vähe poliitikast. 47 protsenti küsitletutest pidas poliitilist aktiivsust mõttetuks. Seksism ja homofoobia seevastu olid vähenenud. Ühiskond areneb ja tõenäoliselt ei peeta naisi ja homosid ka konkurentideks, märkis professor. 

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum