Indrek Kald • 11. jaanuar 2011 kell 6:08

Tsahkna: Reformi vastuseis näitab, et emapension on hea

Reformierakonna agressiivne reaktsioon Isamaa ja Res Publica Liidu emapensioni idee suhtes näitab, et tegu on õige asjaga, ütles Riigikogu liige Margus Tsahkna.

"Reformierakondlasest rahandusminister Jürgen Ligi needis maapõhja IRLi idee kehtestada kõikidele emadele laste kasvatamise väärtustamiseks emapensioni. Jürgeni arvates on see idee rahapoliitiliselt vastutustundetu ja ka teostamatu samaaegselt sooviga hoida riigieelarve tasakaalus," kirjutas ta oma blogis.

Tsahkna sõnul maksab IRLi soovitav emapension järgmisel aastal 19 miljonit eurot ehk umbes 300 miljonit krooni. "IRLi idee järgi hakkaks riik kõigile emadele, ka praegustele pensionäridele, maksma pensionilisa. Näiteks kahe lapse ema hakkaks saama aastas ühe pensioni ehk 13. pensioni lisaks. Nelja lapse pealt teeks see juba kaks lisapensioni aastas. Me arvame, et see kulutus on põhjendatud, sest laste kasvatamine on rahva tulevikku arvestades vastutusrikkamaid töid ja seda peab väärtustama," märkis ta.

Reformierakonna agressiivne reaktsioon näitab, et tegu on igati õige asjaga, kinnitas Tsahkna. "1999. aasta valimistel tuli Isamaaliit välja emapalga ideega, kuid Reformierakond tegi selle koalitsiooniläbirääkimistel maatasa. Peaaegu samade argumentidega, mida kasutab täna Jürgen Ligi," selgitas ta.

Tänaseni edukalt toiminud emapalga süsteem kehtestati 2004. aastast Juhan Partsi valitsuse poolt, kuhu kuulus ka Reformierakond. "Tänaseks on emapalgast kujunenud kõige kallim peremeede, mis võtab 2011. aasta riigieelarvest 170 miljonit eurot (2,66 miljardit krooni). Emapension võtab riigieelarvest oluliselt vähem vahendeid. Meie arvestuste järgi 2012. aastal kuni 300 miljonit krooni (19 miljonit eurot), mis on meie riigile jõukohane," kirjutas Tsahkna.

Ta soovitab Reformierakonnal ja rahandusministril analüüsida, kas emasid laste kasvatamise töö eest väärtustada või mitte. "Olen kindel, et meil on järgmist koalitsioonilepingut tehes võimalik Reformierakonnaga kokkuleppele jõuda, et emasid tuleb siiski väärtustada. Nii, nagu me oleme seda seni ka teinud," märkis Tsahkna.

Riigikogu liige Margus Tsahkna on Isamaa ja Res Publica Liidu poliitikasekretär.

Hetkel kuum