Luterma tulevik tume

Katariina Krjutshkova 01. veebruar 2011, 00:00

Luterma vastu andis pankrotiavalduse ASi Tartu Veevärk, kellele kuulub 400 Luterma 1000eurose nimiväärtusega võlakirja. ASi Luterma juristi Allan Viirma sõnul ei jõudnud nad võla tasumise lubatud tähtajaks ehk möödunud aasta lõpuks omavahel kokkuleppele.

Samas kinnitas Viirma, et läbirääkimised võlausaldajatega pole veel katkenud. Tartu Veevärgi juhil Toomas Kapil oli eile telefon välja lülitatud ja temalt ei õnnestunud kommentaari saada.

Kalevi müügiraha läinud võlgade katteks. Viirma sõnas, et ASi Kalev Chocolate Factory müügist saadud raha on kasutatud võlgade tasumiseks, sest see oli rahastajatega sõlmitud kokkuleppe tingimus. Äripäeva hinnangul võis müügist saadav tulu olla 22,4 miljonit eurot.

2009. aasta lõpus jäi Lutermal üles 896,2 miljonit krooni ehk 57,3 miljonit eurot kohustusi. Sellest summast oli üle 2 miljoni euro ehk 35,2 miljonit krooni maksuvõlga. Aprillis väitis Kruuda, et tal käivad maksuametiga läbirääkimised. Kui ettevõtte arvele midagi peaks laekuma, lubas Kruuda maksuametile kohe edasi maksta. Eilse seisuga polnud aga maksuvõlg vähenenud.

Praegu pole võimalik täpselt hinnata, mis olukorras Luterma nüüd on. "Praegu elavad kõik pimeduses peale Oliver Kruuda ja peale mõne suuraktsionäri, kes on asjaga seotud," ütles Luterma aktsionär Arvo Nõges. Ta oletas, et viimase aasta jooksul võib olla ettevõttest vara välja kanditud ja osa võlausaldajates jääb tühjade pihkudega.

Nõges: pankrotist kaotaksid kõik. "Keegi kaotuseta ei pääse, kui ikkagi pankrotiks läheb. Nüüd ongi küsimus, kui koostööaldis on Kruuda," sõnas Nõges. Ta lisas, et kuna majanduses on kõige halvemad ajad möödas, pole mõistlik enam Lutermat pankrotti lasta. "Nagu näha oli, siis suur kotkas oli kohal," lausus Nõges. Ta pidas suure kotka all silmas Swedbanki esindajat juristi Guido Gritsenkot, kes oli samuti reedesel kohtuistungil. Panga pressiesindaja Mart Siilivask sõnas, et kavatsevad ettenähtud kuupäevaks kohtule vajalikud dokumendid anda ja hoiavad ennast sündmustega kursis. Rohkem ei soovinud pank oma taktikat reeta.

Haldur alles tutvub Luterma seisuga ja pidurdab võlgniku tegutsemisvabadust. Möödunud reedel nimetas kohus Luterma pankrotihalduriks Veli Kraavi ja keelas võlgnikul ilma ajutise pankrotihalduri nõusolekuta vara käsutada.

Kraavi lausus Äripäevale, et hakkas pankrotiasjas selguse saamiseks eile teabenõudeid saatma. "Siin pole lõplikku kindlust, et pankrotki tuleb. Võib-olla jõutakse kokkuleppele," lausus Kraavi. Tema sõnul on asi veel nii toores, et Luterma võlgade kogusummast on vara rääkida.

Kruuda valdusettevõtte saatus peaks paari nädala pärast selgemaks saama. Ajutine pankrotihaldur peab hindama ettevõtte maksejõuetust 17. veebruariks ehk järgmiseks istungipäevaks. Selleks ajaks peavad kõik Luterma võlausaldajad esitama ajutisele pankrotihaldurile nõuded, et välja selgitada ettevõtte finantsolukord, kreeditoride arv ning nõuete kogusuurus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:46
    Otsi:

    Ava täpsem otsing