Cisco Systems üllatas ka positiivselt

Romet Kreek 21. märts 2011, 00:00

Cisco Systems teatas ajaloo esimesest dividendimaksest. 20. aprillil on Cisco aktsionäridel oodata dividendi, eelduseks on see, et aktsiaid omatakse 31. märtsil.

Dividend ise ei ole teab mis suur. Aktsia kohta makstakse dividendi 0,06 dollarit. Septembris teatas Cisco, et nad plaanivad hakata dividendi maksma nii, et potentsiaalne dividenditootlus on üks kuni kaks protsenti. USAs on tavaks maksta dividende kvartaalselt. Cisco aktsionäridel pidi ikka olema kannatust, kui loodeti dividendi. Ettevõte asutati 1984. aastal. Mis oli äkki dividendi maksmise põhjus? Kas kukkunud aktsia hind, liigse raha olemasolu või see, et ei leita enam ülevõtmiskandidaate? Jaanuari lõpu seisuga oli Ciscol 40 miljardit dollarit raha ja lühiajalisi väärtpabereid. Ettevõtte turuväärtus oli 95,8 miljardit dollarit. Võrreldes turuväärtusega ujub ettevõte rahas. Aktsia hinna-kasumi suhe oli 13. Pelgalt väikese dividendi tõttu ei tasu aktsiat ostma tormata, kui just ettevõte ei kavatse dividendi oluliselt suurendada.

Ka Tallink võiks hakata dividendi maksma. Mitmed analüütikud on prognoosinud, et ka Tallink võib hakata dividendi maksma, kuna investeeringud on tehtud. Tallinki ja Cisco vahe on selles, et Cisco ujub rahas ja võlakoormus on olematu. Tallinkil on veel üleval kopsakas laenukoormus. Kui Tallink uusi investeeringuid ei plaani, siis varem või hiljem peaks võlakoormus hakkama kahanema ja siis võiks heietada mõtteid dividendist. Paraku ei saa aga välistada, et kui majanduskeskkond paraneb, võivad ettevõttel jälle laienemisplaanid tekkida. Minu isiklik eelistus on aktsiate valikul see, et ettevõte maksaks dividende. Tore on investeeringust midagi tagasi saada, ilma et peaks aktsiaid tulu saamiseks müüma. Paraku on veidi riskantne dividendi saamise lootuses osta ettevõtte aktsiat, mis seda hetkel ei maksa. Oleks väga meeldiv, kui Tallink teataks, et neil on tulevikus tõsi taga dividendi maksmise sooviga, veelgi parem, kui öeldaks, millal seda on põhjust oodata.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:49
    Otsi:

    Ava täpsem otsing