Jaapani elektritootja aktsia kukkus kokku

Raivo Sormunen 06. aprill 2011, 00:00

Maailma suuruselt neljanda elektritootja Tokyo Electric Poweri (Tepco) aktsia kukkus eile Jaapani börsil maksimaalse lubatud päevalimiidi võrra. Väärtpaber vajus 80 jeeni ehk 18,1% võrra ning peatus oma 58aastase börsiajaloo madalaimal 362 jeeni tasemel. Aktsia aitas kaasa tõmmata ka Jaapani aktsiaturu.

Kui enne tuumakatastroofi liikus Tepco aktsia stabiilselt 2000 jeeni lähedal, siis praeguseks on sellest väärtusest järel vaid kuuendik ning võimsa elektritootja turuväärtus on kukkunud kõigest 582 miljardi jeenini (4,9 miljardi euroni).

Aktsiat pole aidanud toetada ka kuuldused, et valitsus on nõus elektritootjale rahasüsti tegema.

Vabalangus algas tuumakatastroofi järel. Kolmandikku Jaapani elektriturust hõlmav (ja 46 miljardi euro suuruse aastakäibega) Tepco aktsia sattus vabalangusse pärast 11. märtsil Jaapanit tabanud maavärinat ja tsunamit, mis lõid rivist välja neli Tepcole kuulunud Fukushima tuumaelektrijaama.

Ehkki katastroofist on möödas juba ligi kuu, on hakatud alles praegu aktsiahindadesse sisse arvestama tragöödia reaalseid kulusid.

Jaapani turg võib hakata taas langema. "Nikkei (Jaapani aktsiaindeks - toim) langes võimsalt ja me nägime seejärel kiiret kosumist," kommenteeris tuumakatastroofijärgseid sündmusi uudisteagentuurile Reuters Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securitiesi investeeringute strateeg Norihiro Fujito. "Kuid nüüd on hakanud investorid arvestama katastroofi mõjusid ettevõtete majandustulemustesse ja see viib turgu järk-järgult allapoole. Seetõttu näeme selliseid liikumisi lähimatel nädalatel veel," märkis Fujito.

Nikkei 225 indeks langes eile 1,1%, tasemeni 9615,55 punkti. Indeksi langust aitasid süvendada ekspordifirmade aktsiad. Nii näiteks langes Toyota Motor 2,4% ja Hitachi Ltd 2,1%.

Investorid kardavad, et välismaalased (kes annavad 60% Jaapani börsi käibest) hakkavad muude turgude poole vaatama.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:50
    Otsi:

    Ava täpsem otsing