Sirje Rank • 27. aprill 2011 kell 11:03

Kreeka võlakirjaintress juba üle 25%

Kreeka kaheaastaste riigivõlakirjade intressimäär kerkis täna esimest korda üle 25% piiri, kuna turud ei taha uskuma jääda väiteid, et Kreeka saab hakkama ilma võlgu restruktureerimata.

Kreeka kümneaastase tähtajaga võlakirjade intressimäär kerkis läbi 16% taseme, lüües üheksandat päeva järjest uue rekordi, vahendas agentuur Bloomberg.

Uusi rekordeid lõid ka Portugali võlakirjad, kui maailma suurima võlakirjafondi PIMCO juht hoiatas Kreekat Ladina-Ameerikaga paralleele vedades kaotatud kümnendi eest.

„Ladina-Ameerika elas majanduskasvu, hõive ja investeeringute osas läbi kaotatud kümnendi,“ kirjutas PIMCO juht Mohamed El-Erian täna Saksa ajalehes Handelsblatt. „Kreeka on täna silmitsi sama ohuga,“ kuna riik on finantsstabiilsusest alles kaugel ning pole sammugi võrra lähemal rahvusvahelistele kapitaliturgudele naasmisele, märkis El-Erian.

Kreeka kaheaastase tähtajaga võlakirjade intressimäär kerkis täna 25,26%-le ja kümneaastase tähtajaga võlakirjade intressimäär 16,09%-le.

Portugali intressimäärad olid vastavalt 11,87% ja 9,71% tasemel, mis on samuti uued rekordid. Iirimaa kaheaastaste võlakirjade intressimäär oli täna 12,05% ning kümneaastaste võlakirjade intressimäär rekordiline 10,66%.

Kuu algusest on Kreeka kaheaastase tähtajaga võlakirjade intressimäära kerkinud enam kui 900 baaspunkti võrra ning Portugali ja Iirimaa omad vastavalt 300 ja enam kui 200 baaspunkti võrra.

„Jutud Kreeka võlgade restruktureerimisest ei vaibu,“ ütles Monument Securities Ltd strateeg Marc Ostwald. „Kuni keegi ei suuda turge veenda, et maksetähtaegade pikendamist või restruktureerimist ei tule, rehkendab turg selle järjest suuremas ulatuses hindadesse sisse.“

Hetkel kuum