On meil homme oma toimiv börs või konnatiik?

ÄP 06. mai 2011, 00:00

Tänane Äripäev avaldab Tallinna börsil tegutsevate investorite edetabeli. Kuid sellest artiklist selgub ka, et Eesti tegusaimad väikeinvestorid on Tallinna börsile selga pööramas, nimetades seda perspektiivituks konnatiigiks. "See, et Tallinna börs on konnatiik, on praegu fakt," ütleb edetabeli võitnud Arvo Nõges. Seega, kuigi meie investoritel on seni olnud usku Tallinna börsifirmadesse, võib see usk mõraneda, kui ettevõtted muudkui riburada börsilt kaovad ning uusi peale ei tule.

Äripäeva arvates võib investorite huvi kadumine Tallinna börsile hukutavalt mõjuda. Mida siis teha? Õnneks oskavad investorid ise ka retsepte välja pakkuda. Arvo Nõgese esimene soovitus on lihtne: "Ühelt poolt peame investeerimist populariseerima, sest Eesti inimestel on kontodel mõttetult istuvat raha liiga palju ja selle raha börsile tulek aitaks oluliselt likviidsust elavdada." Populariseerimisele saame meiegi kaasa aidata.

Teine soovitus on aga mõnevõrra keerulisem - Tallinna börsi elavnemisele aitaks kaasa uute ettevõtete lisandumine. "See, mis praegu on, meenutab kärbsemusta. See ei hõlma ühtegi sektorit, ainult ehitussektor on oma parimate poegadega esindatud," nendib ta. Jah, Tallinna oleks kibekiiresti uut emitenti vaja.

Õnneks on aga olukord veidike paranemas - alles mõne nädala eest kirjutasime, et jaanipäeva paiku on Eestis suurt esmaemissiooni oodata. Ning eile selgus, et ka Swedbank haub mõtet oma aktsiad ka Tallinnas noteerida, kõnelused börsi omava NASDAQ OMXiga juba käivad.

Kui need kaks aktsiat tõesti Tallinna börsile saabuvad, võib vaba raha pankade hoiukontodelt voolama hakata ning meie konnatiik taas millekski enamaks muutuda. Kas nüüd just kuldkalakasvanduseks, kuid lisaväärtust kasvatavamaks küll.

Investor Stefan Anderssonil on aga veel üks asjalik ettepanek välja pakkuda - "Minu esimene ettepanek olukorra parandamiseks oleks kutsuda Rootsi ja Soome suured internetmaaklerfirmad Nordnet ja Avanza Tallinna börsi liikmeteks," pakub Andersson. "Mõlemad on börsikauplemise Ryanairid ja Eesti peaks nüüd otsustama, kas neid tahetakse või mitte."

Muide, Andersson ütleb artiklis, et tema on Tallinna börsist lihtsalt tüdinenud. "Vaadates Tallinna börsi käivet, oleme täna samas kohas, kus olime kümme aastat tagasi. See on kurb tõde, mis paneb mõtlema," tõdeb Andersson.

Investor Rene Ilves on veelgi karmima ütlemisega - "Börs on ju suhteliselt igav," lausub Ilves. "2008. aasta lõpp ja 2009. aasta tervikuna oli põnev, aga nüüd käib külgsuunas loksumine, mis on igav."

Tüdimuse ja igavuse vastu pole aga ühtki lihtsat nippi välja pakkuda. Kui mõne erakordselt riskantse ettevõtte aktsiaemissioon välja arvata. Või mõne erakordselt värvika, kuid raske iseloomuga isiku omatava-juhitava ettevõtte emissioon. Kas näiteks Oliver Kruuda mõne oma ettevõtmisega suudaks investoreile piisavalt pinget pakkuda?

Aga nali naljaks. Praegu oleme siiski olukorras, kus Tallinna börs vajab edasiseks arenguks ränka tööd - turule tuleb meelitada uusi emitente, uusi börsiosalisi ja hulgaliselt uusi investoreid. Ühesõnaga, Eesti oma investorite põlvkonna loomiseks on vaja koduturg korralikult käima lüüa.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:52
Otsi:

Ava täpsem otsing