Elmar Ots • 6. juuni 2011 kell 7:39

Helsingin Sanomat: Soome mõtleb, Eesti tegutseb

Eesti poliitikat jälgides märkad, et Soome sarnaseks saada tahtev riik tegutseb pragmaatilisemalt, kui end pragmaatika kantsiks pidav Soome, arutleb ajalehe Helsingin Sanomat juhtkiri.

Vahe on saanud eriti selgeks pärast mõlema riigi parlamendivalimisi. Eestis jätkab võimul peaminister Andrus Ansipi Reformierakond, kuigi kriisiajal tegi võimuliit mitu valusat kärpeotsust. Tõsi, väikese hüvitusena tõsteti natuke pensioni.Eestlased tõlgendavad valimistulemust muuhulgas nii, et nõukaaja katsumustega võrreldes olid nüüdsed kärped tühiasi. Kuna kokkuhoiuotsuseid ja pensioniea tõusu on usutavalt põhjendatud ja sisemajanduse kogutoodang langes kõigest mõne aasta tagusele tasemele, pole häda kuigi suur.

Soomes paistab jätkusuutlikkuse tagamiseks vajalike otsuste tegemine vajavat aga palju rohkem tööd, poliitilist analüüsi ja ideoloogilist kaalumist.Sugulasrahvaste teine suur erinevus on suhtumine ELi raskustes riikide kriisi.Eesti poliitiline juhtkond teeb rahvale selgeks, et ELi edukad riigid – kelle sekka nüüd kuulub ka Eesti – peavad hädalisi aitama. Ansipi nägemuse järgi on Eesti saanud ELst palju abi ning nüüd peab riik tegema vastuteene. Eestis ei tekkinud sellest kuigi suurt diskussiooni, sest rahva arvates on üksteise abistamine loomulik. Sestap ei tõusetunud see teema ka valimistel, kuid Soomes on lood sootuks vastupidi.

Eesti pragmaatilisus on kohati aga ka üle piiri minemas, sest näiteks ei paista riigis suurt keegi muretsevat 14% töötuse pärast. Põhjus on ka siin selles, et asja suhtutakse praktiliselt. Kuigi riigijuhid seda otse välja ei ütle, näib suhtumine olevat selline: küll Soome meid hädast välja aitab ehk töötud võivad vabalt seilata põhjanaabrite juurde õnne otsima. Selline suhtumine muudab aga Eesti pragmaatilisuse mure enda kaelast äralükkamiseks.

Hetkel kuum