Exxon Mobilit ähvardab suure naftavälja kaotus

Maarja-Liis Mitri 18. august 2011, 20:58

Ühendriikide naftakorporatsioon Exxon Mobil peab lahingut USA valitsusega, et säilitada õigus puurida naftat Mehhiko lahes avastatud Julia-nimelisest naftaväljast. Kaotuse korral jääks firma ilma miljarditest dollaritest, kirjutab The Wall Street Journal. 

Mehhiko lahes avastatud Julia naftaväli sisaldab endas Exxon Mobili andmetel ligikaudu 1 miljard barrelit puuritavat naftat. Puurimist reguleeriv USA Siseministeerium väidab aga, et Exxoni lepingud, mille alusel firma Mehhiko lahes naftat puurida võib, on aegunud ja firma ei ole täitnud lepingu pikendamiseks vajalikke nõudeid. Selle peale pöördus Exxon Mobil abi saamiseks kohtu poole.

Pärast British Petroleumiga seotud Mehhiko lahe katastroofi on USA ametnikud suurte naftakorporatsioonidega suhtlemisel karmimaks muutunud. Panused on kõrged, sest USA seaduste kohaselt läheksid Exxoni kaotuse korral firma lepingud koos naftaleiuga USA valitsuse kätte.

Exxon Mobili esindaja Patrick McGinn põhjendas olukorda asjaoluga, et lepingu pikendamine pole kunagi probleemiks olnud ja firma eeldas, et sama kehtib ka seekord. "Lähed räägid asja ära ja saad selle," lihtsustas mees pikendamise protseduuri.

Probleemiga on seotud ka Norra ettevõte Statoil ASA, millele kuulub 50% naftaleiust. Puurimisõiguse säilitamiseks esitas ka Statoil esmaspäeval  USA siseministeeriumi vastu Louisiana föderaalkohtusse hagi.

Siseministeeriumi ees seisab nüüd valik, kas võidelda Exxon Mobiliga kohtus või pikendada lepingut. Esimene variant on aeganõudvam ja teisele firmale puurimisõiguse andmine tähendaks, et valitsus kaotaks mõneks ajaks lepingu pealt saadavad maksutulud. Samas ütles siseministeeriumi esindaja, et valitsuse prioriteediks on naftaväljade turvaline arendamine ning regulatsioonidest kinnipidamine on nende jaoks väga oluline. 

Tegelikult on Exxon Julia-naftavälja pärast USA-ga maid jaganud juba 2008. aasta lõpust alates, kui firma taotles puurimisõiguse pikendamist. Firma esitas üksteise otsa mitu taotlust, aga valitsuse seisukohaks jäi, et ettevõte ei ole täitnud ettenähtud nõudeid ega esitanud detailset puurimiskava. Lõplik ja eitav otsus tuli tänavu mais.

Julia-naftavälja katavad viis lepingut ja vaidluse all on neist hetkel kolm. Kaks ülejäänut aeguvad alles 2013.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. August 2011, 21:07
Otsi:

Ava täpsem otsing