Forbes: investori 5 kõige hullemat viga

Maarja-Liis Mitri 21. september 2011, 19:04

Ajal, mil maailmamajandust ohustab languse tagasipöördumine ja aktsiaturud liiguvad ebakindluse tähe all, tõi äriajakiri Forbes välja viis kõige hullemat investeerimisviga, mida praegusel hetkel teha võib.

Aktsiate müümine. Aktsiahindade kõikumine on praegusel hetkel üsna tugev ja börside volatiilsus viitab justkui asjaolule, et ees ootab järgmine majanduslangus. Forbesi sõnul võib aktsiate maha müümine siiski suures osas vale valik olla, sest mõned aastad hiljem võib hindade tõus praeguse kukkumise kompenseerida ja investoreid kaotustest säästa.

Maja maha müümine. Majanduslanguse üheks suurimaks põhjuseks oli mull kinnisvaraturul. Pea igaüks võis saada laenu ja nii osteti kokku kinnisvara, vaatamata asjaolule, et hinnad olid juba ammu laest läbi kasvanud. Praeguseks on aga olukord muutunud ja vaatamata Ühendriikide rekordmadalatele intressimääradele ja langenud eluasemehindadele, on turul puudu ostjatest. Selles keskkonnas on eluaseme müümine tõenäoliselt mitte kõige targem otsus ja pigem tuleks mõned aastad oodata, sest järgneva kümne aasta jooksul on taas oodata eluaseme hindade tõusu.

Kulla ostmine. Langeva aktsiaturu tingimustes on kulla hind tõusnud raketikiirusel, ületades hiljuti ka 1 900 dollari piiri untsi kohta. Kuigi kulda nähakse kui kindlustust inflatsiooniriskide vastu ja väärtuse säilitajat ebakindlatel aegadel, on Forbesi andmetel see ajaloolisi kauplemistrende vaadates pika-ajalises perspektiivis üsna kehv investeering. Kui võtta arvesse ka inflatsioon, kaupleb kuld ikka veel allpool oma 1980. aasta rekordtaset 2 400 dollaril.

Võlakirjade ostmine. Investorite ebakindlus tuleviku suhtes on muutnud nad riskikartlikumaks, mille tõttu on kasvanud nõudlus üsna riskivabaks peetavate USA valitsuse võlakirjade suhtes, viies nende hinna üles ja surudes tulususe rekordmadalale tasemele. Kuna oodata on ka inflatsiooni kiirenemist, võivad pika-ajalised võlakirjad investorile tulu asemel hoopis kaotusi toota. Forbes kirjutab, et kui investor ilmtingimata peab võlakirju ostma, siis tuleks eelistada lühiajalisemaid obligatsioone, kuid pigem tuleks seda varaklassi hetkel üldse vältida.

Jeeni investeerimine. Valuutainvestorid on jeenile tormi jooksmas, mis on Jaapani valuuta väärtuse mitme teise valuuta suhtes liiga kõrgeks ajanud. Jeeni investeerimise põhjuseid on välja toodud õige mitmeid, eesotsas asjaoluga, et see on üks väheseid tõusvaid varaklasse. Teised toovad välja Jaapani turu eripära stabiilsete investorite näol, kes oma raha riigis hoiavad ükskõik, kui madalad on intressimäärad. Sellele vaatamata võib teiste varaklasside edenemise taastudes jeen tagasikäigule asuda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. September 2011, 13:06
Otsi:

Ava täpsem otsing