Signe Sillasoo • 13. oktoober 2011 kell 21:00

Algab uus filmiõhtute sari

Sari "Räägi, mälu!" toob vaatajate ette kaadreid ajast, mida paljud enam ei mäleta või ei saa mäletada, ajast, mis vajab nüüdseks juba kommentaare.

Uue filmiõhtute sarja fookuses on linateosed, mis on valminud enne 1990. aastate algust, ning valik tolleaegseid ekraanitähti, kes annavad ühtlasi alge, sisu ja suuna igale konkreetsele õhtule.

Üritused juhatab sisse umbes tunniajane sõnaline osa, kus meenutatakse inimesi ning tolle aja elu ja kinokunsti näitlejate, filmitegijate ja nende kolleegide abil. Juttu ilmestavad mängufilmid ja katked näitlejate filmirollidest.

Avalöögi teeb kinos Sõprus 23. oktoobril Evald Hermaküla filmiõhtu. Evald Hermakülast kõnelevad tunnustatud Eesti näitlejad, lavastajad ja teatripedagoogid Hendrik Toompere juunior ning Tõnu Tepandi.

Ekraanil saab näha Tõnu Virve esimest täispikka mängufilmi "Surmatants" (1991), milles Evald Hermaküla oli Bernt Notke rollis.

See film on poeetiline nägemus keskaja sügisest, mis on inspireeritud Lüübeki meistri Bernt Notke maalist "Surmatants" ja selle kunstiteose oletatavast Tallinnasse jõudmisest.

Ajaloolise mängufilmi juhatavad sisse Einar Laigna, filmi konsultant keskaja kultuuri ja tekstide vallas, ning režissöör ja hinnatud filmi- ja teatrikunstnik Tõnu Virve ise. Tartus Athena keskuses toimub filmiõhtu 31. oktoobril.

Hetkel kuum