Raivo Sormunen • 13. oktoober 2011 kell 10:54

Hiina kaubandusnumbrid Euroopa börse räsimas

Prognoositust nõrgemad Hiina väliskaubanduse numbrid on hoidnud täna Euroopa börsid kerges miinuses. Kui eile jõudsid Euroopa turud juba viimase üheksa nädala kõrgeima tasemeni, siis täna on langenud Londoni börs 0,6%, Prantsusmaa 0,8% ja Saksamaa 0,6%.

Septembris ulatus Hiina ekspordikasv võrreldes aastatagusega 17,1 protsendini, mis on viimase seitsme kuu nõrgim näitaja. Oodatust aeglasemalt kasvas ka import, prognoositud 24,2% asemel 20,9%.

Suurimas languses on toorainesektor, mida kajastav STOXX Europe 600 Basic Resources indeks on järgi andnud 2,3%. Anglo American aktsia on odavnenud 3,8%, Antofagasta 3,3% ja Xstrata 2,9%.

"Hiina on madalam ja aeglasem. Sa võid kuulda, kuidas õhupallist vaikselt õhk välja voolab. Aga see on OK, me teame et see (Hiina kasv) aeglustub ja paanikaks pole põhjust," märkis uudisteagentuurile Reuters Seven Investment Management juht Justin Urquhart Stewart. Samas arvab ta, et Euroopas on lõpuks poliitilised otsused läbi minemas ja turud hakkavad tugevnema.

Asjasse pühendatud allikate väitel soovitakse, et pangad võtaks vastu Kreeka võlakirjade pealt kuni 50protsendise kaotuse, vältimaks riigi maksejõuetust ja peatamaks maailma majandust ähvardavat kriisi. Pangandussüsteemi usalduse taastamiseks tehakse tööd omakorda kavaga, mis näevad ette pankade rekapitaliseerimist ja seeläbi bilansside tugevdamist.

Hetkel kuum