Raivo Sormunen • 24. oktoober 2011 kell 21:00

Homme võiks saada võlakriis leevendust

Ehkki Aasia turud pakkusid eile paar head makrouudist ei osanud eile Euroopa börsid sellele kuidagi reageerida, kuna nädalavahetusel toimunud euroala tipp-poliitikute kohtumisel ei jõutud ühegi sisulise lahenduseni.

Aasia börse toetas eile loodetust parem Jaapani ekspordinumber ja lootus, et Hiina tööstussektor näitab oktoobris üle nelja kuu taas kasvu. Kõik see aitas eile kõige suuremale tõusule kaevandussektori, kus aktsiate tõusuprotsent jäi 3-4 vahele.

Nädalavahetusel toimunud Euroopa tippkohtumine küll sisulist lahendust ei leitud, kuid kuna investoritele visati lauale uus probleemide lahendamise kuupäev (26. oktoober), siis neelati see sööt siiski edukalt alla ning Euroopa turud suurt pettumust üles ei näidanud ning liikusid eile reedeste tasemete juures.

Murepilved Kreeka börsil. Küll aga toimus eile suur madin Kreekas, mille börsiindeks vajus üle viie protsendi. Langust vedasid Kreeka pangad.

Daily Telegraph'ist jooksis läbi infokild, nagu oleks Euroopa suurpangad nõus maksimaalselt korstnasse kirjutama 40% Kreeka riigile antud laenudest (võlakirjade väärtusest). See on üksjagu vähem, kui IMF (60%) ja Euroopa tipp-poliitikud (üle 50%) sooviksid näha. Suurpankade sõnul võib aga üle 40% kärbe tekitada pankade seas likviidsuskriisi ja maksejõuetust.

Ehkki Euroopa pangad sellele eile ei reageerinud, vajusid Kreeka pangandussektori aktsiaid üle kaheksandiku võrra, kuna ka nende bilansid on täis enda riigi väärtpaberit ning nad ei suudaks sellise mahakirjutamisega kõrvalise finantsabita kuidagi toime tulla.

Ootame homseni. Ehkki osa investorid on kaotanud tõenäoliselt lootuse, et euroala võlakirjakriis suudetakse lahendada, tasub oodata homset päeva, mil toimub järjekordne tippkohtumine.

Nädalavahetusel lubas Saksa kantsler Angela Merkel, et kolmapäeval tullakse välja juba reaalsete lahendustega. Samas jättis Merkel ka tagasitee, öeldes, et pärast kolmapäeva tuleb kriisi lahendamiseks teha kindlasti veel rida lisasamme.

Hetkel kuum