Kaisa Gabral • 10. november 2011 kell 12:26

Pillesaar: loomulikult tahan teada, kas mu raha põleb

Omanikuna kannan ka mina riske ja loomulikult tahan ma teada, kas mu raha põleb, märkis ettevõtte Helmes juht ja mitmete muude ettevõtete nõukogu liige Jaan Pillesaar omanike ja juhtide koostöö kohta.

“Tänapäeva äris on suurim problem see, et äri on muutunud keeruliseks ja turud suureks. Konkureeritakse globaalselt ja alati ei saa teada, mis võib valesti minna,” lausus Pillesaar Soraineni ärihommikusöögil “Juhi vastutus”.

Omanike ja juhtide küsimus on tema sõnul viimase paarikümne aastaga muutunud. “Ise ma olen mõlema tooli peal istunud. Kõik taandub mitte käskude jagamisele, vaid koostööle. Ma ise pole omanikuna ühtegi käsku jaganud. Inimesed teevad seda, mida oskavad ja mida on motivatsioon teha. Inimestel peavad olema teatud väärtushinnangud, et tõmmata vankrit ühes suunas,” rääkis Pillesaar ja lisas, et äri tegemise eesmärk on ju ikka raha teenida. “Kui raha teenimise moto paberile panna, siis peavad tööl olema inimesed, kes mõtlevad ühtemoodi. Mida rohkem neid on, seda tugevam on äri,” märkis ta.

Passiivne omanik on see, kes käib korra kvartalis kohal, kuid firmat juhib teine meeskond. “Mõnikord visatakse ka minu nõu prügikasti ja mul on hea meel, et nad mõnikord seda teevad,” lisas Pillesaar naerdes.

“Ettevõtetes, kus mina olen olnud, ükskõik mis rollis, kuuluvad aktsiad nii omanikele kui ka töötajatele. Mida teabemahukam on äri, seda rohkem peavad rollid kattuma. Miks peaks üks hea tegevjuht teenima raha omanikele, kui ta võib seda endale teha,” märkis Pillesaar ja lisas, et tema hinnangul on äris väga olulised ka usaldus ja intuitsioon. “Kõigi mind esindavate advokaatide õuduseks võin öelda, et suurimad tehingud olen ma teinud suuliselt. Kui kahtlustad, et sinu lähedal istub varas, siis jookse lähima ukseni. Ükski leping varga eest ei kaitse. Helmeses on mul 2-3 võtmetöötajaga suulised lepingud, need kehtivad aastaid, neid ei rikuta ja inimesed on õnnelikud,” lisas ta.

Soraineni ärihommikusöögil arutleti teemal, mis on juhatuse liikme kohustused ning kuidas need praktikas realiseeruvad. Jaan Pillesaar osales diskussioonil, mis puudutas teemat “Omanik käsib/juht vastutab /Omaniku vara juhtide meelevallas”.

Hetkel kuum