12. oktoober 2013 kell 4:14

Hinnad kohati buumi tasemel

Tallinna korterite ja majade hinnad on kerkinud kohati juba buumiaja tasemele, samuti sõlmitakse tehinguid aktiivselt.

Kinnisvara- ja Õigusbüroo Raid & Ko OÜ juhatuse liige Andree Raid ütles, et Tallinna korteritehingute arv oli kolmandas kvartalis umbes 2000. See on 2007. aastaga võrreldaval kõrgel tasemel, kuid tehingute juurdekasv näitab Raidi sõnul mõningaid vaibumise märke. "Korterite hinnatõus Tallinnas oli imekspandavalt kõrge 16%, mis annab osalt isegi buumiajale silmad ette," kinnitas ta.

Suur tehingute arv on Raidi sõnul pakkumiste seast kiiresti ära noppinud parimad palad. Korterite müügipakkumiste arv on kokku tõmbunud ja nii on ka müügiperioodid muutunud järjest lühemaks, märkis ta.

Ühe- kuni kolmetoalisele korterile, mis on õigesti hinnastatud, on praegu Raidi sõnul ostja võimalik leida ühe kuu jooksul. "Kui korteri müügihind on tavapärasest turutasemest kõrgemale pandud, siis peab ostja leidmiseks olema korteril mingi oluline lisaväärtus - näiteks suur terrass, hea vaade vms, mille eest mõni ostja on nõus üle turuväärtuse maksma," lisas ta.

Tallinna korterituru suuremates piirkondades ehk "mägedel" tema kinnitusel suuri muutusi pole. Ostjaid ja müüjaid on palju, tehinguid tehakse väga usinalt. Kevadel tuli kinnisvaraturule uusi ostjaid, kes nõudlust kasvatades ajasid hinnad üles. Suve lõpus-sügisel on lisanduvaid ostjaid vähem ja hinnad veidike stabiilsemad, kuid siiski kerkivad, kirjeldas Raid.

Kristiine ja Kakumäe pakuvad huvi. Haabersti ja Lasnamäe hinnad on maa-ameti andmetel täna sisuliselt samal tasemel, kus kvartal varem. Mustamäe hinnad on kvartaliga kerkinud 5%.

""Mägede" omapärana võib siiski välja tuua, et kerkinud on huvi ühiselamutubade vastu. N-ö tavapärased ühikatubadest suuremate ühetoaliste korterite huvi kasv on olnud märksa tagasihoidlikum," märkis Raid.

Paljud uued kliendid tunnevad huvi Kristiine linnaosa ja Kakumäe piirkonna korterite, sh paarismaja- või ridaelamukorterite vastu. "Siin on selgelt olnud näha nõudluse ehk ostupäringute kasvu. Kinnisvaramüüjad on ostjate huvid ära tabanud ja see on pannud neid vaikselt hindu kergitama," sõnas Raid.

Maa-ameti tehingustatistika andmeil on Kristiine linnaosa korteritehingute keskmine hind aastatagusest isegi 28% kõrgemal. "See on hinnatõus, mis teeb silmad ette ka kuumematele buumiaastatele," lisas ta.

Autor: Kadri Bank, Ave Lepik

Hetkel kuum