Kesklinna korteriturg võtab kasvutempot maha

28. märts 2014, 00:00

Tallinna kesklinna korteri­tehingute keskmine hind ja tehingute arv küll kasvab, kuid siiski märksa aeglasemalt kui näiteks Mustamäel. Juurdekasvu kokkutõmbumine on aga esimene märk, et väga kõrgele trüginud tehingute arv võib lähema paari-kolme kvartali pärast languseks pöörduda.

Kesklinn oli, on ja jääb korterituru trendiloojaks. See on piirkond, kus korteriturg raskemate aegade järel võtab esimesena jalad alla, kus kinnisvaraarendus lööb esimesena õitsele. Samuti annab kesklinna korteriturul toimuv indikatsiooni turu jahenemisest.

Meeletu Mustamäe. Eelmise aasta viimases kvartalis tehti Tallinna kesklinnas 450 korteritehingut keskmise ruutmeetrihinnaga 1774 eurot. Aastatagusega võrreldes kasvas tehingute arv 4% ja keskmine hind 12%. Aga näiteks Mustamäe korteriomandite tehingute arv kasvas samal ajal meeletuna tunduva 32% ja keskmine hind 31%.

Kesklinna korteritehingute juurdekasvu aeglustumine ei ole ainult viimase aja teema. Kahanev trend sai alguse juba 2013. aasta keskpaigas. Sama kehtib kesklinna tehinguhindade kohta.

Praegu räägime siiski veel juurdekasvu aeglustumisest. See tähendab, et turg endiselt elavneb. Vaevalt on senise palgakasvu ja laenukäibe juures karta ka tehingute arvu kolinal kukkumist. Pigem on tegemist mõningase ülekeeva turu rahunemisega.

Rahakott ei kannata välja. Loodetavasti toob tehingute arvu mõningane taandumine endaga kaasa ka hinnatõusu pidurdumise, sest senist üle kümne protsendi ulatuvat Tallinna keskmist korterite hinnatõusu ei kannata ostjate rahakott enam kaua välja.

Samuti oleks kesklinna koondunud korterite uusarendusel paras aeg hõlvata äärelinnad ning pakkuda rohkem ­uusi kvaliteetseid kortereid “mägedel”, Pirital, Nõmmel, Kristiines, mis oleksid praegustest kesklinna 2000eurosest ruutmeetrihinnast soodsamad. Senine ostutempo näitab, et uute korterite ostjad on turul täiesti olemas. Neile on vaja lihtsalt pakkuda laiemat valikuvõimalust erinevate asukohtade vahel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. March 2014, 19:10

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing