Debatt. Jäätmeplokk säästab raha

09. aprill 2014, 00:00

Koalitsioon lubab ellu viia jäätmekäitlusfirma Ragn-Sellsi nõudmise lõpetada Eesti Energia Iru prügipõletusjaamale tõhusa koostootmise toetuse maksmine. Kas prügi põletamise eest tuleks toetust maksta?

Poolt

Esiteks on vale konkurentide väide, nagu toetaks Eesti riik Iru jäätmeplokki 50 miljoni euroga. Nagu teisedki elektri ja soojuse koostootjad, saab Iru elektrijaam toetust efektiivse koostootmise eest, mis on ca 2,1 miljonit eurot aastas. Samas võidavad Eesti inimesed ainuüksi odavama prügikäitluse ja alanenud soojahinna tõttu aastas ligi seitse miljonit eurot.

Teiseks on väide, nagu toetataks Iru elektrijaama puhul jäätmete käitlemist, avalikkuse teadlik eksitamine. Riik ei toeta Irus jäätmepõletust, vaid efektiivset elektri ja soojuse koostootmist. Ning toetus ei ole seotud kasutatava kütusega, sest seda saab iga efektiivne energiatootja sõltumata sellest, kas kasutatakse Vene gaasi, imporditud biokütust või jäätmeid.

Toetusega motiveeritakse. Efektiivse koostootmise toetusega motiveeritakse energia­tootjad rajama efektiivseid koostootmisjaamu, kus soojuse tootmisest järele jäänud jääksoojust kasutatakse elektri tootmiseks. See lisainvesteering on aga väga kallis ega tasu praeguse elektrihinna puhul ennast ära. Näiteks Iru jäätmeplokis maksis elektri tootmise investeering ligi poole projekti maksumusest. Äriloogikast lähtudes piirduks ilma toetuseta energiaettevõtted pelgalt katlamajade rajamisega, mis aga ei ole tarbija, keskkonna ega ka riigi huvides.

Just seetõttu pidasid ELi riigid ja ka Eesti, lähtudes eelkõige keskkonna ja kütuse efektiivse kasutamise eesmärkidest, vajalikuks rakendada efektiivse koostootmise edendamiseks riiklikke toetusi. Toetus ei ole preemia, vaid selle eesmärk on hüvitada investorile keskkonnasäästlikuma lahenduse kasutamisega kaasnev täiendav kulu.

Ammune kokkulepe. Kokkulepe riigi ja energiatootjate vahel on kehtinud kaheksa aastat ja sellele tuginedes on tehtud pea kõik Eesti elektritootmise investeeringud, sealhulgas Iru jäätmeplokk. Kui me nüüd muudame mängureegleid tagasiulatuvalt ja poole mängu pealt, kahjustab see tugevalt investorite usku Eesti investeerimiskliimasse. Efektiivse koostootmise toetuse äravõtmine oleks Euroopas pretsedenditu. Samuti kahjustaks see kohalike energiatootjate positsiooni Põhjamaade ja Euroopa elektriturul, sest peaksime konkureerima Soome või Rootsi elektritootjatega ilma samaväärse toetusmehhanismita.

Samas oleme olukorras, kus nii jäätmesektori kui ka elektritootjate projektid on rajatud toetustele tuginedes. Ühelt turuosaliselt toetuste äravõtmine ausat konkurentsi ei loo.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    08. April 2014, 19:21
    Otsi:

    Ava täpsem otsing