Investorite TOP paljastab Tallinna börsi head ja vead

10. aprill 2014, 00:00

Homme ilmuvas Äripäeva seitsmendas  Investorite TOPis leidub 16 uut tulijat, kes on erinevalt mitmest nimekast pikemat aega börsil toimetanust lahkesti nõus oma kogemusi Äripäeva lugejatega jagama.

Ilmneb, et uued tulijad ei tegutse börsil mitte teab kui suure uljusega ja hiigelriske võttes, vaid pigem rahulikult ja konservatiivselt: dividendiaktsiaid eelistades ja pisemaid, ebakindla käekäiguga ettevõtteid vältides. Nad teadvustavad endale nii Tallinna börsi nõrkusi (vähelikviidne, väike valik ettevõtteid) kui ka häid külgi. Pange tähele, neid viimaseid ikka on.

Tallinna börsi head omadused. Tallinna börsil noteeritud ettevõtete kohta on info hästi kättesaadav ja liigub kiiresti. Ajakirjandus on börsil noteeritud ettevõtete käekäigu suhtes tähelepanelik.

Väike valik tähendab muu hulgas aga seda, et investor ei pea oma valikute tegemiseks läbi töötama suurele turule omast infohulka. Algajale investorile on koduturul tegutsevad ettevõtted enamasti ka lähedasemad ning võrreldes näiteks Ameerika Ühendriikide börsiga on vahendustasud siinmail oluliselt väiksemad.

Eelistatakse dividendiaktsiaid. Dividendiaktsiate eelistamine võtab valikuid muidugi vähemaks, aga investorile on dividendid riske maandav asjaolu, mis meelitab sisse võtma pikemaajalisi ja ulatuslikumaid positsioone.

Kui mitte ise pilli lõhki puhuda ja olla mõõdukalt ahne, on kümneprotsendine aastatootlus täiesti realistlik eesmärk ning see on hoiustes istumisele vägagi tõsiseltvõetav alternatiiv.

Mitme nimeka investori lahkumine Tallinna börsilt on loonud negatiivset fooni, aga selle hea külg on ootuste püsimine maa peal, mis käibki tervislikumal juhul riskijulgusega käsikäes.

Samas erinevad investorite lahkumise põhjused liiga palju selleks, et teha selle järgi suuri üldistusi.

Mune pannakse julgelt ühte korvi. Pisikese ja vähelikviidse, ent avatud reeglitega Tallinna börsi investorite seas ei kehti investori üldiselt tunnustatud  põhimõte “Ära hoia kõiki mune ühes korvis”.

Tegijamad mehed ja naised (viimaseid, tõsi, mahub esiviiekümnesse vaid neli) eelistavad nn kuldset kolmikut: Tallink, Tallinna Vesi ja Olympic, mis eristuvad Tallinna börsi ettevõtete seas finantsstabiilsuse poolest ja maksavad ka dividende.

Raja endale ise börsil tegutsedes pensionisammas. Öeldut arvesse võttes on see ka loogiline: kuna vähene likviidsus ei võimalda suurema koguse aktsiad soetanud investoril neist hiljem kiirelt ja kergelt lahti saada, ammugi veel aktsia hinda alla tirimata, ongi ootuspärane kindla peale välja minna ja osta meie mõistes suurte ja stabiilsete ettevõtete aktsiaid.

Eelmisel aastal soovitasime investorite edetabeli ilmudes raha pensionisammastesse kogumise asemel börsile viia. Üks tänavuse TOPi­ uustulnukaid, “Rikkaks saamise õpiku” autor Jaak Roosaare käsitabki dividendiaktsiate omamist parima pensionisambana. See on mõistlik mõtteviis, millest tasub ees­kuju võtta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    09. April 2014, 19:28
    Otsi:

    Ava täpsem otsing