Panga loomiseks peab olema äriplaan

21. aprill 2014, 00:00

Iga ettevõtmine vajab toimimiseks plaani ja konkreetseid eesmärke. Tallinna munitsipaalpanga loomist ei saa ilma äriplaanita hinnata.

Panga loomisel peab arvestama paljude nüanssidega, kuid kõige alus on usaldusväärsus.  Eesti panganduses domineerivad pangad, mida juhivad tugevad Skandinaavia finants­grupid. Neid hindavad rahvusvahelised reitinguagentuurid, hinnatakse stressitestidega pankade võimet vastu pidada võimalikele kriisidele, pankade kapitali jms.

Eesti pangandus pidas eeskujulikult vastu majanduskriisile keerulistel aegadel alates 2008 sügisest. Viimases kriisis maksis Euroopa panganduse kahjud kinni maksumaksjad (v.a Küprose panganduskrahh).

FI otsustab. Uute pangandusreeglite järgi vähendatakse maksumaksjate riske ja suurendatakse erakapitali (sh hoiustajate) kohustusi võimalike kahjude kandmisel. See tähendab, et pankadele kasvavad kapitalinõuded, pankadelt nõutakse lisareservide loomist ning on kõrgendatud likviidussnõudeid. Klient peab väga hoolikalt oma partnerit valima.

Panga loomisel on esmatähtis omanike tugev finantsvõimekus. Omanik peab olema vajadusel valmis suurendama kapitali isegi kuni kaks korda lühikese aja jooksul.

Panen südamele nii  munitsipaalpanga plaani koostajatele kui ka selle hindajatele konservatiivse joone järgimise vajandust, sest kapitalibaasiks on maksumaksja raha. Panga loomise lõplik otsus on finantsinspektsiooni pädevuses.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    20. April 2014, 20:07
    Otsi:

    Ava täpsem otsing