Puhkepäev. Aeg kodanikuks olemist õppida!

25. aprill 2014, 00:00

Asumiseltse tärkab nagu seeni pärast vihma. Tallinnas on neid paarikümne ringis – Kadrioru, Uue Maailma, Merivälja, Kalamaja, Pirita, Tellis­kivi, Kakumäe, Kopli selts on vaid osa neist. Niisamuti tegutseb neid ka mujal – Tartus näiteks Karlova selts ja Supilinna selts. Korraldatakse linnaosapäevi, ühiseid koolitusi, arutelusid piirakonnaelu paremaks korraldamiseks ja kõiksuguseid muid ettevõtmisi.

Kõrvalseisjale võib ehk tunduda, et sellise seltsielu eesmärk on üksnes kultuurilist isetegevust soodustada – kohvikutepäevi või tänavafestivale korraldada, et inimesi mõnusaks ajaveetmiseks kokku kutsuda. Tegelikult pakuvad need seltsid midagi sootuks rohkemat – võimaluse õppida kodanikuks olemist! Ja see algab peamiselt suhtlemisest.

Mida see tähendab? Seda, et asjade muutumiseks, parendamiseks, sinu, su pere või terve kortermaja ideede, seisukohtadega arvestamiseks tuleb need ühiselt läbi mõelda (jah, selleks tuleks oma naabritega tuttavaks saada) ja seejärel tegutsema asuda. Nii indiviidi kui ka väikeste gruppide arvamus on oluline ja seda peavad õppima ka kodanikke teenindavad asutused arvesse võtma.

Aukartus teenindava asutuse nimega linna­valitsus ees on sama veider kui aukartus maksuameti või mõne panga ees. Need on ellu kutsutud kodanike elu paremaks muutmiseks, mitte ametnike omavolitsemiseks, kodanike arvamusest üle sõitmiseks või korruptsiooni teel hea elujärje peale saamiseks. Viimased aastad on kahjuks Tallinna linnas näidanud aga just kõike seda, mida linna­valitsus olla ei tohiks.

Seega on hea võimalus teha esimesed õppetunnid kodanikuks sirgumisel juba täna – Tallinnas Telliskivi piirkonnas ja mujalgi elavad inimesed on oodatud Telliskivi Loomelinnaku 5. sünnipäevale. Samuti on praegu käimas Tartus Supilinna päevad, peagi ka Karlova ja Kalamaja päevad (hiljuti toimus ka Kassisaba päev). Need pakuvad suurepärast võimalust oma naabrite või muidu põnevate inimestega tuttavaks saada, mõtteid vahetada ja miks mitte ka tulevikus koos midagi piirkonnaelu arendamiseks ära teha. Samuti kultuuri ja kevadet nautida.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. April 2014, 15:55

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing