Seiklejahingega ärimees

10. juuni 2014, 11:05

18. juulil 54aastaseks saav miljardär Richard Branson on lisaks oma erilistele ideedele ja hulljulgele meelele pidanud võitlema düsleksiaga ja koolist välja langenud.

Kui äsja TransferWise'i investeerinud Richard Branson käis koolis, ennustas tema direktor, et ta lõpetab kas miljonärina või vangis, vahendab TED.com. Düsleksikuna oli advokaadi ja stjuardessi pojal Bransonil koolis raske ning 16aastaselt sealt välja kukkumine andis talle tõuke alustada firmaga Virgin Records. Plaadipoest väljakasvanud salvestusstuudio pani aluse tema äriedule.

Esimene artist, kes tuli välja kaubamärgi Virgin Records alt, oli Mike Oldfield oma megahitiga Tubular Bells. Tänu selle loo pöörasele edule sai Branson lepingud ka teiste tollaste tähtedega nagu Sex Pistols, Genesis, Culture Club, Rolling Stones. Hilisem läbikukkumine muusikaäris oli Bransoni jaoks valus kaotus, kuid ta lubas sellesse valdkonda naasta ja aastaid hiljem tegigi uue plaadikompanii.

Nagu kõik edule orienteeritud inimesed, teab Branson, et läbikukkumisest saab ainult õppida. "Sa ei õpi käima reegleid järgides. Käima õpid sa seda tehes ja pidevalt ümber kukkudes," on ta ise öelnud, vahendab brainyquote.com.

Pärast edukaks osutunud plaadiäri asutas Branson 1980ndail lennukompanii Virgin Atlantic, poeketi Virgin Megastores ja reisifirma Voyager Group. "Kui sa tahad saada miljonäriks, siis alusta miljardi dollariga ja asuta uus lennufirma," on ta humoorikalt iseloomustanud seda aega.

Praeguseks kuulub tema loodud kontserni üle 400 ettevõtte, muuhulgas ka kosmosereisidega tegelev Virgin Galactic, mis tema enda jaoks on viimaste aegade põnevaim ettevõtmine. Branson on hingelt alati olnud pigem seikleja kui ärimees, näiteks on ta ületanud nii Atlandi kui Vaikse ookeani õhupalliga.

"Minu peamisi elufilosoofiaid on nautida iga hetke igas päevas. Ma ei tee kunagi midagi, mõeldes, et oh jumal, ma pean täna seda ja seda tegema," on ta ise rääkinud.

Branson, kelle vara väärtuseks on erinevatel hinnangutel umbes neli miljardit eurot, on aastaid tegelenud ka heategevusega. Ta on nimetanud teenitud raha eest jahtide ja suurte limusiinide ostmist naeruväärseks, mis pealegi saadab üsna kohutava sõnumi sinu heaks töötavatele inimestele. Pigem tasub see raha saata tema arvates näiteks Aafrikasse.

Branson elab alaliselt Londonis ja on teist korda abielus. Joan Templemaniga on tal kaks last.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. June 2014, 13:21
Otsi:

Ava täpsem otsing