Puhkepäev. Galerii laseb kaks pauku korraga

20. juuni 2014, 00:00

Temnikova ja Kasela galerii jätkab tööd Londoni suunal. Seekord on maale toodud kaks Londonis baseeruvat teravkeelset meest – Dan Mitchell ja Mike Levitt.

Tartu mnt ja Liivalaia tänava nurgal kõrgub üks väheseid Stalini-aegseid sümboleid, mis Tallinnasse alles jäänud. See ei tundu kedagi häirivat, sest selle nägemiseks peab liiga palju vaeva nägema. Liiklusummikus seistes ei viitsi keegi kaelavalutavalt üles katuse poole vahtida. Samas on Stalini-aegsed majad kinnisvarana väga hinnas.

Abielurikkuja Super Mario. Dan Mitchelli näitus “Stallinnism” asub just selles majas, aadressil Lastekodu 1, kus paikneb Temnikova ja Kasela galerii.

Galerii on jagatud pooleks. Akendega seintes on kolm portreefotot, kus kunstnik poseerib Stalinina. Teistes seintes on kahte ritta laotatud provokatiivsete sõnumitega plakatid. “Stallinnism” on Mitchelli rusikalöök meie silmaauku. Ta tuletab oma näitusepealkirjaga meelde, et flirdime oma (kurva) ajalooga igapäevaselt. Vanad võimusümbolid muutuvad uutes kontekstides tundmatuseni.

Mitchelli plakatid neist vahe­kordadest räägivadki. Ta kasutab neil aga mitte poliitilisi, vaid massimeedia sümboleid. Super Mariost on saanud mõrvarlik hävitusmasin ja abielurikkuja. Noore kunstniku karjääri ainus tipphetk on siis, kui ta on kokaiinilaksu all ning kunagine ameeriklaste megastaar Jackson Pollock allutab end suurele kapitalistlikule kontsernile. Elu on karm.

Glämm ja rumalus käsikäes. Reklaamplakatite kujundus ja slogan’id on Mitchelli peamised töövahendid. Näiteks kunagise USA kaitseministri 1949. aastal meeltesegaduses välja öeldud lause “The Russians are coming” levis omal ajal kulutulena. Mitchell on selle templi löönud supermodelli kujutisele, ilmselt vihjates asjaolule, et venelased on ühed suurimad luksuskaupade tarbijad maailmas.

Glämmiga käsikäes käib rumalus. Vähemalt Mitchelli arvates. Tugevalt retušeeritud naise ja mehega plakat kuulutab, et on lahe olla rumal.

Mitchellile sekundeerib tema hea sõber Mike Levitt, kelle samuti massimeedia kujunditega flirtiv näitus “Kitchen” on lahti privaatrestoranis Köök.

 

Moodne kunst

  • “Stallinnism”

Temnikova ja Kasela galerii, Lastekodu 1, Tallinn

  • “Kitchen”

Restoran Köök, Pikk 42, Tallinn
Mõlemad näitused jäävad lahti kuni 26. juulini

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. June 2014, 16:32

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing