Portugal pani Euroopa turud kihama

14. juuli 2014, 00:00

Eelmise nädala lõpul lõi ­Euroopas lained Portugali suuruselt ­teise panga võlaprobleemide ilmsikstulek. Selgus, et panga suurimal aktsionäril on probleemid võla­kohustuste täitmisega.

Portugali Espirito Santo Internationali panga aktsiad kukkusid üle 17%, enne kui kauplemine aktsiatega peatati. Riigi suuruselt teise börsil noteeritud panga Banco Comercial Portugues SA aktsiad kukkusid 7,7%.

Portugali börsi indeks kukkus neljapäeval 4,3%, kuid taastus päev hiljem, kui riigi keskpank püüdis turge rahustada, rõhutades, et laenuandja on maksevõimeline. Pärast neljapäevast müügi­lainet naasid nii Euroopa aktsiad kui ka Portugali võlakirjad reedel tõusuteele.

Uudis oli siiski piisavalt mõjus, et tuua võrdlemisi rahulikele maailma aktsiaturgudele närvilisust. Taas tõstatus teravalt küsimus, kas ja kuidas Euroopa majandus tegelikult taastub.

Investorid otsivad ohumärke. Investorite muret aitas rahustada Espirito Santo teadaanne, milles pank väitis, et neil on piisavalt reserve võimalike kahjude kandmiseks. See aitas küll kaasa aktsiaturgude stabiliseerimisele, ent investorid ­otsivad nüüd märke sellest, et probleemid on levinud üle Euroopa.

SteppenWolf Capitali investeeringute juht Phoebus Theologitese hinnangul on oht ülejäänud eurotsooni nakatumiseks siiski üsna väike ja ohtu krahhiks pole. “Portugali keskpank stabiliseerib olukorra,” ütles ta. “See korrektsioon üksnes näitab, et euroalas pole endiselt midagi kindlat, ükskõik kui palju Euroopa keskpank ka raha ei trükiks.”

Hampstead Capitali riskifondi juht Lex Van Dam ütles reedel uudistekanalile Reuters, et turud on juhtunust äärmiselt segaduses ja inimesed on mures nii majanduse taastumise kui ka seni lahendamata struktuursete küsimuste pärast.

Nordea analüütik Jan von Gerich lausus, et pärast aktsiate ja võlakirjade kaua kestnud rallit  vajas turg päästikut kasumivõtmiseks ja nii ka läks. “See on meeldetuletuseks, et volatiilsus ei ole surnud,” tõdes ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    13. July 2014, 19:14
    Otsi:

    Ava täpsem otsing