Kehvad uudised kukutavad eurot

14. august 2014, 00:00

Analüütikute prognooside järgi näitavad täna avaldatavad ­euroala teise kvartali majandusandmed nii majanduskasvu kui ka inflatsiooni aeglustumist regioonis. Negatiivsete näitajate ootuses liikus euro kurss dollari suhtes eile üheksa kuu madalaima taseme suunas.

Tegelikult hakkas euro kurss kukkuma juba teisipäeval, mil selgus, et Saksa investorite kindlustunne vähenes enam, kui analüütikud prognoosisid. Lisaks pöördus ka Itaalia majandus taas langusesse.

“Euro kaotab tasapidi jalgealust,” ütles Londonis asuva Commerzbanki vanem valuutastrateeg Peter Kinsella. “USA rahanduspoliitika normaliseerub tasapisi, kuid Euroopa Keskpank liigub hoopis vastupidises suunas,” lisas ta. Seega on tema sõnul üsna raske olla euro väljavaadete suhtes positiivne.

Euro kukkus eile Londonis dollari vastu 0,1% ja valuuta liigub aina lähemale üheksa kuu madalaimale tasemele.  Möödunud kuul kaotas ­euro 10 arenenud riigi valuuta suhtes 0,4% oma väärtusest.

Euroopa Liidu statistikaamet teatab täna teise kvartali majanduskasvu näitajad. Bloombergi küsitletud analüütikud prognoosivad, et majanduskasv langeb möödunud kvartali 0,2%-lt 0,1%-le.

Lisaks prognoosivad analüütikud, et euroala tarbijahinnad kasvasid möödunud kuul võrreldes aastatagusega 0,4%, mis on nelja aasta aeglaseim kasvutempo.

Negatiivsed uudised ka mujalt maailmast. ­Euroala pole ainuke regioon, mille majandusnäitajad on negatiivseks pööranud. Nii näiteks kahanes Jaapani majandus teises kvartalis 6,8%, kuna aprillis kehtestatud maksutõus andis tarbimisele tugeva löögi. See oli järseim langus alates 2011. aasta maavärinast ja tsunamikatastroofist.

Kuigi Jaapani peaminister Shinzo Abe loodab kiiret taastumist, oli riigi majandus juunis siiski üpris täbaras seisus. Majandusminister Akira Amari lubas, et valitsus on valmis paindlikult tegutsema. Samas pole ta enam nii kindel, et Jaapani majandus talub tuleval aastal uut maksutõusu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    13. August 2014, 19:51
    Otsi:

    Ava täpsem otsing