Vähene hindade tõus soodustab säästmist

18. september 2014, 00:00

Madalate intresside keskkonnas kalduvad inimesed vähem mõtlema säästmise peale. Nad arvestavad ainult nominaalintressiga ning kipuvad unustama, et tuleb arvestada ka inflatsiooniga.

Inflatsioon vähendab raha tegelikku väärtust, kuna kõrgemate hindade tõttu saab sama summa eest osta vähem. Seega säästja jaoks on oluline reaalne intress, ehk nominaalintress miinus inflatsioon. Näiteks 3% intressiga ning 3,5% inflatsiooni juures kaotab inimene 0,5% raha väärtusest igal aastal, samas kui 1% intressiga 0,5% inflatsiooni juures raha reaalne väärtus hoopis kasvab 0,5% võrra aastas.

Madal inflatsioon. Madalatel intressidel on ka alati põhjus, mis üldjuhul on madal inflatsiooniootus. Nordea majandusprognoosis näeb panga peaökonomist Tõnu Palm Eestis lähitulevikus väga madalat inflatsiooni, mis 2014 aastal ei ületa 0,4%. Teadagi madal inflatsioon soodustab säästmist. Selle mõistmiseks vaatame vastupidist olukorda, kus inflatsioon on kõrge. Kõrge inflatsioon tähendab seda, et kaupade ja varade hinnad kasvavad kiiresti. Kiire hinnakasv omakorda ergutab inimesi tegema oste enne, kui tooted lähevad veelgi kallimaks. Sellest tulenevalt julgustab kõrge inflatsioon tarbimist, samas kui madal inflatsioon soodustab säästmist.

Säästjate ülesandeks on leida oma rahale inflatsiooni ületav tootlus. Madala riskitaluvusega inimestel või neil, kes tahavad säästa lühikeseks perioodiks (kuni 3 aastat), on sobivaim toode hoius. Kuigi üldiselt, arvestades hetke maailmaturu olukorraga, on pankade hoiuste intressid madalad, pakuvad pangad aeg-ajalt kampaania korras erihindu, mis tagavad säästjale raha tegeliku väärtuse korraliku kasvu.

Arvesta riske. Inimestel, kes soovivad investeerida pikemaks ajaks (üle kolme aasta) ja kes taluvad  riski rohkem, tasub mõelda näiteks kas otse aktsiatesse ja võlakirjadesse või fondiosakutesse investeerimise peale. Hajutatud investeerimis­portfell pakub pikas perspektiivis hoiusetulu ületavat tootlust. Lisaks tagab regionaalne hajutamine, et investeeringu tulusus ei sõltu ühe regiooni majandusarengust. Ka õigesti valitud aktsiate ja võlakirjade jaotus portfellis aitab saavutada portfelli vastavuse inimese riskiprofiilile.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. September 2014, 19:08

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing