• Jaga lugu:

  Ossipenko vari Tallinna tänavapuhastuses

  Viimaste aastatega Tallinna prügiveoturul juhtohjad haaranud Ida-Virumaa kommunaaläri kuninga Nikolai Ossipenko kõrvad paistavad nüüd ka pealinna ühe suurima tänavapuhastusfirma tagant.

  Ehkki ametlikult on Teehoolduse OÜ (varem Teho Eesti Teehooldus OÜ – toim) omanik praegu jurist, viitab mitu Äripäevaga vestelnud allikat Ossipenko ärihuvidele Tallinna tänavapuhastusäris. Praegu käivad ka Tallinna linna suured tänavapuhastushanked, et leida järgnevaks seitsmeks aastaks tööde tegijaid.
  “Jutud käivad jah, aga täpsemalt ei tea,” rääkis Tänavapuhastuse ASi juht Vello Kink Ossipenko ja Teehoolduse OÜ võimalikest sidemetest. Ka teise konkurendi, Jaaksoni Linnahooldus OÜ juhataja Urmas Teeorg on sarnaseid jutte kuulnud.
  Heikki Anipai kontrolli all olnud Teehoolduse OÜ-l on Tallinna linnaga lepingud ida- ja lõunapiirkonna magistraalteede puhastamiseks. “Tõsisem müügimõte oli Anipail paar viimast aastat kindlasti, sellest on temaga juttu olnud ja ta on lõõpinud, et kui tahad osta, tule ja räägime,” meenutas Kink.
  Sel kevadel saigi ettevõte uue omaniku, MeisterGrupp OÜ kaudu kuulub see juristile ning poliitikule Evelyn Danilovile. Varem Reformierakonna Kiviõli piirkonda juhtinud Danilov on koos Kristiina Ojulandiga Rahva Ühtsuse erakonna asutajate hulgas ning kuulub uue erakonna juhatusse.
  “Ma ei soovi oma äritegevust kommenteerida,” jäi Danilov kommentaaripalve peale napi­sõnaliseks.
  Vallavalitsusest erafirmasse. Suve algul palgati Teedehoolduse OÜ juhiks Jõhvi senine abivalla­vanem Eduard Rae. Sealse poliitikaelu teadjad räägivad, et kuigi Rael oli kevadel võimalus vallavanemaks tõusta, otsustas ta eraäri kasuks. Ta läks Ossi (Ossipenko – toim) juurde tööle, kes tegi talle väga hea pakkumise, kinnitab paar Äripäevaga rääkinud allikat kui ühest suust. Ossipenkot peetakse ka ühe niiditõmbajana vastutavaks, et Jõhvi vald viskleb juba mõnda aega võimukriisis. Volikogu aseesimeheks on Ossipenko kasupoeg Tiit Lillemets.
  Venemaal Novosibirski veetranspordi akadeemia hüdrotehnika insenerina lõpetanud ning enne abivallavanemaks saamist maanteeameti Ida regiooni planeeringute osakonda juhtinud Rae kuulub praegu Jõhvi valla volikogusse.
  Rae kinnitas, et juttudel, nagu oleks Ossipenko kutsunud ta tänavapuhastusfirmasse tööle, pole alust. “Äriregistris on näha, kes on firma omanik,” sõnas ta.
  Ossipenko aga pahandas küsimise peale. “Te üllatasite mind, selle mingisuguse teedefirmaga. Mul on prügifirma Ekovir. Sellest ma võin Teiega rääkida, muudest kuulujuttudest ei taha ma midagi kuulda ja soovitan teilgi nendest mitte välja teha. Kas te seda juttu ei ole kuulnud, et mulle kuulub Vabaduse väljak või Toompea esine plats?” ironiseeris Ossipenko.
  Paar aastat tagasi, kui tema venna Viktori ja vennanaise Raissa firma nimele vormistati Adelan Prügivedude ost, mängis Ossipenko ajakirjanikega pimesikumängu. Tema ei teadvat tehingust midagi ja kõik see on tema venna Viktori teema, kes püüab ka prügiäris kanda kinnitada. Kuid läks mööda pool aastat ja Adelan Prügiveod liikus edasi juba Nikolai Ossipenko naise Natalia Ossipenko firma I.V.P. Keskus OÜ omandusse.
  Rae: ma ei näe siin mingit seost
  Teehoolduse OÜ juhatuse liikme Eduard Rae sõnul ei vasta tõele jutud Nikolai Ossipenko huvidest ettevõttes.
  Ka vastab tõele, et Nikolai Ossipenko kutsus Teid ettevõtet juhtima? Ei, see ei vasta tõele. Äriregistris on näha, kes on firma omanik.
  See on juristi nimel? Ei ole nii, vaadake äriregistrist, siis näete, kes on omanik.
  Evelyn Danilovi nimi tuleb välja? Siis ma arvan, et sellega on kõik öeldud.
  Ossipenko ei aja Teedehoolduse OÜ asju? Ma ei näe siin mingit seost.
  Huvitav, miks siis sellised jutud liiguvad? Ma ei oska seda öelda, küsige neilt endalt seda.
  Kuidas ettevõttel läheb? Oma kohustused oleme tellijate ees täitnud. Osaleme ka Tallinna hangetel.
  Ega Te pole kahetsenud, et Jõhvi vallavanema kohta vastu ei võtnud? Ei ole kahetsenud, mul on teede alal 10 aastat kogemusi.
  Hankel peab arvestama riskiga
  Tänavapuhastuse ASi juhataja Vello Kink ütles, et tänavapuhastuse hangetel osalejad peavad hinna tegemisel arvestama suurte riskidega.
  Olete kuulnud, et Nikolai Ossipenko on Teehoolduse OÜ taga? Jutud käivad jah, aga see on jutu tasemel. Täpsemalt ei tea.
  Kas teil oli selle ettevõtte vastu huvi? Tõsisem müügimõte oli Anipail (Teehoolduse OÜd kontrolliv Heikki Anipai) paar viimast aastat kindlasti, sellest on temaga juttu olnud ja ta on lõõpinud, et kui tahad osta, tule ja räägime. Meile oli selles mõttes raskem müüa, et me oleme selle turuga väga hästi kursis ja meilt ei saa müüja soovitud hinda küsida. Võib-olla seepärast meile viimast pakkumist ka ei tehtud.
  Kui Ossipenko jutt tõele vastab, siis on tegemist väga tõsise konkurendiga? Kindlasti, ta on siiani olnud Ida-Virumaal tõsine tegija ja kui ta on nüüd Tallinnas, siis jõudu tööle! Eks me siis konkureerime.
  Miks Tallinna uued hanked on venima hakanud? See on vaidlustamiste taga. Meie vaidlustanud ei ole, oleme täpsustavaid küsimusi küsinud. Põhiline, et uued tulijad aduksid, kuhu turule nad tulevad, oskaksid õigesti riske hinnata ning vastavalt sellele hinna teha. Alati ei loe hankedokumentidest kõiki nüansse välja. Meie tööpõllul peab arvestama päris suurte riskidega.
   
  Pane tähele
  Süüdistus soodustustes
  Selle aasta mais lõpetati Viru maakohtu määrusega parandamatult haigestunud Nikolai ­Ossipenko suhtes kriminaalmenetlus kohtuasjas, kus teda süüdistati ettevõtte juhina Kohtla-Järve linnapea Jevgeni Solovjovi lähikondsetele varaliste soodustustega teenuste osutamises. Süüdistuse järgi kuritarvitas Solovjov vastutasuna oma ametiseisundit ja lõi hangetel tuttavatele ettevõtjatele põhjendamatuid soodustingimusi. ASi N&V juhatuse liige Nikolai Ossipenko esitas 2006. aasta septembrist kuni 2009. aasta augustini linnavalitsusele kinnitamiseks valeandmeid tehtud remondi-, hooldus- ja korrashoiutööde kohta. Aktides kajastati lepingu raames teostatud tööde objekte, sisu, mahtu, maksumust ja teostamise aega, mille linnapoolne kontroll aktsepteeris. Lisaks vormistati tagantjärele ümber tööde vastuvõtu- ja ülevaatusakte ning ettevõtte poolt Kohtla-­Järve linnale esitatud eelarvet, et varjata ülemaksete ebaseaduslikkust.
   
  Taust
  Eelmine hange jagunes ilusasti kolmeks 
  Tallinna suuri tänavapuhastushankeid on siiani valitsenud kuldne kolmik – Jaaksoni Linnahoolduse AS, Teedehoolduse OÜ (varem Teho) ja Tänavapuhastuse AS. 2007. aastal sõlmis linn nendega seitsmeaastased lepingud kogusummas 61 miljonit eurot. Toona võitis Tida ja lõuna piirkonna hanke, kokku 25 miljoni euro eest. Tänavapuhastuse AS sai kesklinna piirkonnas 18,5 miljoni euro eest töid ja Jaaksoni Linnahooldus põhja ja lääne piirkonnas kokku 16,6 miljoni euro eest. Igasse piirkonda tuli siis üks­ainus pakkumine ehk üleval oli kõva kahtlus kartellikokkuleppes.
  Tartu tänavapuhastushangete kohtuasja istungil 2012. aastal märkis prokurör süüdistuskõnes, et jälitustegevusest saadud tõenditest nähtuvalt oli nelja ettevõtte, lisaks eelpool nimetatutele ka tollase nimega Veolia Keskkonnateenused, vahel ilmselt varem olnud kartellikokkuleppeid. Seda ilmestavad tollase Veolia Keskkonnateenuste juhi Argo Luude ja Tänava­puhastuse ASi juhatuse liikme Vello Kingi omavahelised kõned, kus Luude ähvardas, et juhul kui Teho ei lähe Tartu teises riigihankes kokkuleppele, siis kavatseb ta võib-olla minna konkurentsiametisse rääkima, mis toimus Tallinna hangetel. Tõendite puudusel jäeti aga Tallinna hankeid puudutav osa süüdistusest välja.
  Praeguseks on Tallinna kommunaalamet välja kuulutanud uued hanked viie piirkonna magistraalteede ja -rajatiste hoolduseks. Seekord on konkurents väga tihe. Uued tulijad, Eesti Keskkonnateenused, RIAB Teedeehitus ja Warren Safety on usinalt vaidlustanud hanketingimusi ning saanud riigihangete vaidlustuskomisjonis ka õiguse.
  Kui kevadel hanget välja kuulutades plaaniti, et tänavapuhastajad asuvad septembri alguses uute lepingute järgi tööle, siis vaidlustustuste tõttu on hange veninud ning tööde algus lükatud järgmise aasta 16. maile. Lepinguperioodi pikkus on seitse aastat.
  Hanketingimuste järgi ei tohi kesklinna piirkonnas lepingu eeldatav aastamaksumus ilma käibemaksuta ületada 3,45 miljonit eurot, ida piirkonnas 2,43 miljonit eurot, lääne piirkonnas 1,3 miljonit eurot, põhja piirkonnas 1,125 miljonit eurot ning lõuna piirkonnas 0,8 miljonit eurot.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Juhan Aguraiuja: viis taastuvenergia trendi, millel silm peal hoida
Taastuvenergia ei tähenda ammu enam ainult päikest, tuult ja biomassi – uute tehnoloogiate kõrval vaadatakse senistele lahendustele otsa uue ja värskema pilguga. Danpower Eesti juht Juhan Aguraiuja toob välja viis olulist taastuvenergia trendi.
Taastuvenergia ei tähenda ammu enam ainult päikest, tuult ja biomassi – uute tehnoloogiate kõrval vaadatakse senistele lahendustele otsa uue ja värskema pilguga. Danpower Eesti juht Juhan Aguraiuja toob välja viis olulist taastuvenergia trendi.
Nasdaq ainukesena napis plussis
Peale väga edukat juulit langesid nii S&P 500 kui ka Dow Jones augusti esimesel kauplemispäeval, vaid Nasdaq suutis välja võidelda napi kasvu, vahendab Yahoo Finance.
Peale väga edukat juulit langesid nii S&P 500 kui ka Dow Jones augusti esimesel kauplemispäeval, vaid Nasdaq suutis välja võidelda napi kasvu, vahendab Yahoo Finance.
Raadiohommikus: kuidas kutsuda vaktsineerimiskiirabi enda ettevõttesse?
Teisipäevases hommikuprogrammis räägime nii vaktsineerimisest, värskelt raha kaasanud idufirmast, tehase ehitusest keset Eestit kui ka konkurentsiraportite põnevatest leidudest.
Teisipäevases hommikuprogrammis räägime nii vaktsineerimisest, värskelt raha kaasanud idufirmast, tehase ehitusest keset Eestit kui ka konkurentsiraportite põnevatest leidudest.
Saaremaa tehasega Incap läks Helsingi börsil lendu
Elektroonikatööstusettevõtte Incap aktsia võttis sel nädalal pärast poolaastatulemuste avaldamist Helsingi börsil tuule tiibadesse, kerkides enam kui 25 protsenti.
Elektroonikatööstusettevõtte Incap aktsia võttis sel nädalal pärast poolaastatulemuste avaldamist Helsingi börsil tuule tiibadesse, kerkides enam kui 25 protsenti.