Ave Lepik • 6. november 2014
Jaga lugu:

Gunvor ja Timtšenko USAs uurimise all

Gunvori asutaja Gennadi Timtšenko
Gunvori asutaja Gennadi Timtšenko  Foto: Chris Ratcliffe/Bloomberg

New Yorgi idapiirkonna prokuratuur koos Ühendriikide justiitsministeeriumiga algatas rahapesukahtluse uurimise Vene ärimees Gennadi Timtšenko suhtes.

Uurimise aluseks on kahtlus, et maailma üks suuremaid naftakauplejaid Gunvor, mille asutaja on Timtšenko, olevat ostnud naftat kahtlaste hindadega Rosneftilt ja sai tulu seda edasi müües. Prokuratuur on juba saatnud ka Gunvorile konkreetsete tehingute kohta järelepärimise.

Uurimise järgi tehti korruptiivseid tehinguid enne Ühendriikide majandussanktsioonide kehtestamist president Vladimir Putini lähikondse Timtšenko suhtes. 

Gunvorist teatati, et neile pole midagi algatatud uurimisest teada ja seepärast ei saa nad asja selgitada, samuti ei kommenteerinud käimasolevat protsessi Rosnefti esindajad.

Kremli pressisekretär Dmitri Peskov on Vene meediale kommentaariks öeldnud, et on absurd siduda Timtšenko ja Putini majandushuve ning et mingist uurimisest Ühendriikides pole ka Venemaa presidendi büroo midagi kuulnud.

Timtšenko rajas Gunvori 2000. aastal koos rootslase Torbjörn Törnqvistiga. Tänavu märtsis loobus Timtšenko oma 43protsendisest osast naftakauplemisfirmas, müües selle rootslasest partnerile. Päev pärast seda tehingut, 20. märtsil, avaldas USA sanktsioneeritud isikute nimekirja, milles oli ka Timtšenko.

Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt