Marge Väikenurm • 17. detsember 2014
Jaga lugu:

Eksportija: on paanika ja väike šokk, mitte katastroof

Valmistoodete, näiteks autode müügiga Venemaale läheb raskeks.
Valmistoodete, näiteks autode müügiga Venemaale läheb raskeks.   Foto: Raul Mee

Kakaoubade müüja ei näe rubla kukkumises katastroofi, kuid ennustab raskemat aega neile, kes Eestist Venemaale valmistooteid ekspordivad.

“Probleem on nende valmistoodete ekspordiga, mida Vene tööstus saab asendada. Vene rahvas ei ole valmis sissetuleva kauba eest topelt maksma,” ütles kakaoubasid eksportiva Nord Cocoa omanik Arkadi Gorlatš. “Poolfabrikaatide müüjad kaotavad vähem.”

Gorlatš suhtub rubla kukkumisse rahulikult ega näe põhjust tõsiseks muretsemiseks. “Loen lehtedest, et katastroof on. Ei ole. On küll paanika ja väike šokk Vene majandusele, kuid mitte katastroof. Pigem on see kasulik Vene tööstusele, tehku nad siis komme ja tanke või küpsetagu leiba. Nad müüvad oma tooteid sama hinnaga või tõstavad seda natuke,” rääkis Gorlatš ja lisas, et üks võitja on Hiina. “On osa toidukaupa, mida on keelatud Ameerikast või Euroopast tuua. Seda, mida Venemaale tuua ei saa, asendavad hiinlased ja türklased.”

Venemaal läheb Gorlatši hinnangul hästi ka teistesse riikidesse eksportijatel, keerulisemad ajad ootavad ees importijaid.

“Vahet ei ole, kas nad toovad riiki triikraudu, mööblitükke või autosid -- nendel on raske, sest kohalik Vene turg nende kaupa ei osta,” ütles Gorlatš. “Nendel Vene firmadel, kes ekspordivad, olgu siis relvi, naftat või midagi muud, tulevad head korralikud ajad, sest enne said nad ühe euro eest 50, praegu saavad 100 rubla ehk kaks korda rohkem.”Seega, kui eksport on Venemaal suurem kui import, siis on see idanaabrile kasulik, lisas Gorlatš.

Ettevõtjana tunneb Gorlatš ennast rahulikult, sest ekspordib kakaoube, mida alati ostetakse, et maiustusi valmistada. “Müüme kaupa, mis ei kasva ei Venemaal ega Euroopas, vaid Aafrikas. Kui laps tahab šokolaadi, siis nagunii seda ostetakse,” ütles Gorlatš.

Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt