Äripäev • 26. mai 2015 kell 9:15

Hansson: sularahavaba ühiskond on õudusunenägu

5-eurone rahatäht.  Foto: Andras Kralla

Eesti Panga president Ardo Hansson ütles täna riigikogu ees esinedes, et Põhjamaad liiguvad järjest rohkem sularahavaba ühiskonna poole, kuid tema jaoks on see pigem õudusunenägu.

Keskerakondlane Toomas Vitsut küsis riigikogule Eesti Panga mullust aruannet tutvustanud Hanssonilt, kuidas Eesti Pank suhtub sularaha kasutamise piiramisse. "Seoses intressimäärade viimisega negatiivseks on mitmete riikide keskpangad asunud arutama sularaha kasutamise piiramist, kuna tekib oht, et hoiustajad tühjendavad oma pangakontod ning hoiustavad oma raha sularahas ja see omakorda viib pangad raskustesse. Kuidas Eesti Pank või kuidas teie suhtute sellesse? Kas see on meil probleem, kas meil tuleks sularaha kasutamist piirata või mitte?" küsis Vitsut.

Hanssoni sõnul ei peaks seda piirama. "See on kõige rohkem levinud Põhjamaades, ma arvan, et ühel või teisel põhjusel tahetakse liikuda nn sularahavaba ühiskonna suunas," rääkis ta. "Mulle on see pigem natuke nagu õudusunenägu. Ma arvan, et me ei ole selleks valmis ja ei ole selleks ka põhjust."

Hanssoni kinnitusel pole vajadust vastandada kahte maksevahendit. "Tegelikult see elektrooniline raha on meid hästi teeninud, ta muudab meie elu palju paremaks paljudes valdkondades, ma ei tea, ostad bensiinijaamas või kus iganes kaardiga. Aga samal ajal on sularaha väga kasulik, väga vajalik, väga lugupeetud maksevahend," selgitas Hansson.

Hanssoni sõnul on sularaha teatud tingimustes kõige mõistlikum viis tegutseda, tal on ka teatud omadus, et ta kindlasti annab vabadust. See, et sa saad seda raha ka pangast välja võtta, on ka teatud vabadus ju, märkis ta. "Ei kujuta hästi ette olukorda, kus ükspäev öeldakse, et alates homsest meil enam sularaha Eestis ei kehti, ja sul ei olegi võimalik sellist asja teha nagu oma raha välja võtta."

Hansson rõhutas, et sularaha säilimine on oluline. "Ma ei näe, et pangad peaksid kuidagi propageerima või nende ülesanne ei ole mitte inimesi harida kuidagi teistmoodi käituma, vaid oma klientide vajadusi täita. Kui inimene ütleb, et ma tahaks sularahas arveldada ja mitte kaardiga, ma arvan, et tal peaks selline võimalus püsima."

Hetkel kuum