Marta Jaakson • 10. mai 2016 kell 7:15

Nõlvak oma offshore-firmast: uskumatult vägev, et see välja tuli

Rainer Nõlvak peab Panama dokumentide avalikustamist positiivseks, sest see teeb lõppkokkuvõttes maailma paremaks.   Foto: Raul Mee

„Teeme ära“ ellukutsuja ja eestvedaja Rainer Nõlvak, kes eile avaldatud Panama paberites esineb firmaga Ivonshire Properties, tunnistas, et konsulteeris Mossack Fonseca advokaadibürooga oma Bahama firma asjus.

„Ma võiksin ju öelda, et ma ei mäleta, aga mäletan,“ ütles Nõlvak. „Mul on hea meel, et selline asi välja tuli, ma kujutan ette, et mõnel tšellomängijal on tõesti praegu raskem selgitusi anda, sest kõik on õige. Ma ei saa öelda, et midagi valesti oleks, see on uskumatult vägev, et peabki mõtlema selle peale, et asjad tulevad välja,“ rääkis Nõlvak. Ta avaldas lootust, et kui Panama andmed tema kohta vastavad tõele, siis peavad vastama tõele ka muud faktid, mis sealt välja on tulnud ning see avalikustamine teeb lõppkokkuvõttes maailma paremaks.

Nõlvak rääkis, et tema õnnetuseks pidas ta advokaadibüroo Mossack Fonsecaga kirjavahetust oma Bahamal registreeritud firma asjus. Kirjavahetuse sisu ei puudutanud tema sõnul tehinguid, vaid tegemist oli nõupidamise, konsultatsiooniga.

1990ndate lõpus, kui Nõlvak elas Ameerikas ning Bahama oli vahetus läheduses ja võimaldas legaalselt maksudega optimeerida, saigi tema sõnul firma sinna registreeritud. Nõlvak selgitas, et ettevõtjana, eriti nõukogude riigist pärit ettevõtjana, võimaldas see Ameerikas lihtsamini ettevõtlusega tegeleda, rääkimata pangakonto avamisest, mille keerukus võib tänapäeval imelik tunduda. Nõlvak rõhutas, et 1990ndatel oli ettevõtluskeskkond „loominguline“.

„Ameerikas välismaalasena ettevõtlusega tegelemine tähendab, et maksuameti silmis jääd sa alati kaotajaks, siis ei olnud see lihtne. Ameerika maksuamet on mulle siiamaani raha võlgu ja ma pole lihtsalt suuteline hakkama nendega vaidlema ja juriste palkama,“ arutles Nõlvak. Ta lisas, et pole ise kunagi Panamal käinud.

Bahamas registreeritud firma Ivonshire Properties likvideeriti juba 16 aastat tagasi. Nõlvak nentis, et Ameerikas elades oli tal seal mitu firmat ning kui need Panama andmebaasist leitavad oleks, siis neid oleks terve käputäis. Ta lisas, et Delaware´i osariigis saab samuti maksuvaba firmat registreerida ning et ettevõtjana peab paratamatult optimeerima oma tegevusi, liiati kui seda saab teha legaalselt. „Kujutan ette, et ka Panamas on legaalseid firmasid,“ nentis Nõlvak.

 

Unknown body type: x-im/content-part infopank

Sama skeemi Nõlvak enam ei kasutaks, sest Eesti seadused võimaldavad tegutseda ka lihtsamalt. Nõlvak kinnitas oma Facebooki lehel, et on seotud mitme Eesti firmaga, millest ükski pole seotud Panamaga.

Hetkel kuum