Liina Laks • 20. veebruar 2017 kell 10:45

Kuus riiki ähvardavad eurotsooni

Euroalal on mitu probleemset riiki.  Foto: EPA

Kuigi Euroopa Liidu suureks murelapseks peetakse Kreekat, leitakse ühe Saksamaa mõttekoja uuringus, et probleemseid piirkondi, mis eurotsooni ähvardavad, on teisigi. Nende seas ka Läti, vahendab Handelsblatt.

Probleemsete riikide sekka sattusid lisaks Kreekale Itaalia, Portugal, Sloveenia, Küpros ning Läti. Üks põhjus, miks nende reiting halvemaks osutus, olid uuringu kohaselt riikides tehtavad ebapiisavad investeeringud. Läti puhul toodi konkreetselt välja, et seal olevat suur vajadus erainvestoritele mõeldud seadusandluse parandamiseks. Samuti tegi uurijatele Handelsblatti väitel muret lätlaste "liiga suur tarbimine".

Uuringu hinnangul on euroala üks suurematest ohtudest riikide erinev majanduskliima ja -kasv.

Eestit nimetati raportis nende riikide seas, kus on hea krediidikliima ning mis on oma tulemusi "isegi osaliselt parandanud".

Freiburgis asuv mõttekoda Centrum für Europäische Politik (tõlkes Euroopa poliitika keskus) töötas värske uuringu käigus välja indeksi, millega mõõdetakse euroala riikide krediidivõimekust. Sealjuures võetakse arvesse, mil määral on riigid võimelised välisvõlga teenindama. Samuti uuriti, kuidas käivad võlgadega ümber riikides asuvad eraettevõtted ja pangad.

Hetkel kuum