Ettevõtjaid köidab sõnaõigus

11. oktoober 2017, 06:00
Liisa Ojangu peab Kuusalu vallas Juminda poolsaarel Leesi külas väikest poodi ning on ühtlasi külavanem.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20171011/NEWS/171019959/AR/0/AR-171019959.jpg

Enam kui iga viies kohaliku omavalitsuse valimistel kandideerija on ettevõtja, nähtub Äripäeva ulatuslikust statistilisest analüüsist, mille aluseks on kandideerijate nimekirjad ja äriregistri andmed.

Ettevõtjad, kellega Äripäev antud teemal suhtles, tõid kandideerimise peamise põhjusena välja soovi edendada kohalikku elu. Mitmed toonitasid, et kuna haldusreformi käigus vallad liituvad, siis nemad tahavad hea seista selle eest, et asjad koduvallas kehvemaks ei lähe.

„Meil on uus situatsioon, sest Rakke vald on liidetud Väike-Maarja vallaga ja ma tahan olla kursis, mis meid ees ootab ja mis meil toimuma hakkab,“ põhjendab oma kandideerimisotsust teraviljakasvatusega tegeleva Mäemõisa OÜ omanik Üllar Hiire.

Ta kandideerib Väike-Maarja valla volikokku valimisliidus Terve Vald, kus lisaks temale on 20-liikmelises valimisnimekirjas veel neli toimekat ettevõtjat. „Eks aktiivsete inimeste ring on ammendumas või õigem on öelda, et neid ei ole väga palju ju,“ lisab Hiire.

Lääne-Virumaal Kadrina vallas on oma nimekirja üles seadnud valimisliit Puhas Kadrina, mis koosneb legendaarse Kadrina Saunaklubi liikmetest ja nende sõpradest. Nimekirjas on 20 inimest, kellest 8 on ettevõtjad.

„Käime koos saunas igal pühapäeval ja eks kohalikud mehed aruta ikka kohalikku elu,“ vastab saunaklubi president, gaasikütuse hulgimüügiga tegeleva OÜ Galo Gaasid enamusosanik Ülo Kais küsimusele, kas mõte valimistel osaleda sündis leili võttes. „Olen 21 aastat osalenud kohalikus poliitikas ja arvasin, et aitab küll. Kuna me aga tegime saunaklubi valimisliidu, siis nüüd oleme huvitatud, et meie väike seltskond oleks volikogus esindatud.“

Tallinnas veinide maale toomisega tegelevate OÜ Veinisõber ja OÜ Wine Consult kaasosanik Kaidi Kerdt ütleb, et tema kandideerimine on seotud juurtega. Kerdt käivitab Meremäe vallas turismitalu ja kandideerib Setomaa vallavolikokku valimisliidus Ühtne Setomaa. „Minu vanaema ja ema on pärit Setomaalt ja ma tunnen, et minu kohustus on suunata sinna kanti rohkem ettevõtlust,“ räägib Kerdt. „Kuna viimased kolm aastat olen üsna aktiivselt üritanud kaasa lüüa Setomaa piirkonna arengus, siis sealne kogukond tegi ettepaneku kandideerida.“

Valimisliidu 57 nimekirjas olevast inimesest on ettevõtjaid 17 ehk iga kolmas. Kerdti sõnul on äärmiselt meeldiv, et piirkonna ettevõtjatel on tugev Setomaa ühtsuse tunne. „Paljud ettevõtjad soovivad oma panust anda. Ettevõtlus on see, mis piirkonnas elu sisse puhub ja elu tagasi toob ning seda on sinna väga vaja.“

Tallinnas andmekaitse inspektsioonis töötav Liisa Ojangu peab Kuusalu vallas Juminda poolsaarel Leesi külas väikest poodi ning on ühtlasi külavanem. „Külavanem kui kogukonna liider ja kogukonna muredega kursis olev isik võiks oma piirkonda uues volikogus esindada,“ põhjendab ta kandideerimist valimisliidus Üks Kuusalu Vald ja lisab, et nende nimekirjas on viis-kuus külavanemat. Ettevõtjaid on valimisliidu 25 inimese seas 7.

OÜ Leesi Poe omaniku Ojangu sõnul tahab nende valimisliit muu hulgas seista hea selle eest, et Kuusalu vald võtaks prioriteetide hulka mereturismi. „Mereturismiga seotud potentsiaali pole meie vallas üldse kasutatud,“ jätkab ta. „Mina olen sellest väga huvitatud, sest minu firma elatub paljuski turismist.“

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. October 2017, 06:08

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing