Äripäev • 2. november 2017 • 2 min
Jaga lugu:

Tuuleparkide arendaja: Tootsi enampakkumine on näilik

Tuulepark  Foto: EPA

Tuuleparkide arendaja Raisner AS vaidlustas kohtus Riigimetsa Majandamise Keskuse otsuse panna Tootsi tuulepargi kinnistu enampakkumisele tingimustel, mis võimaldaksid kinnistu omandada ainult Eesti Energial.

Valitsus on jätkamas plaani anda Tootsi kinnistu üle just Eesti Energiale. 8. novembriks väljakuulutatud enampakkumine on näilik ja selle tulemused ette teada, väidab Raisneri juhatuse liige Raigo Sõlg. Tema sõnul saaks enampakkumise võitja olla vaid Eesti Energia, kes seda juba avalikult ka välja ütleb.

„Tootsi tuulepargi kinnistu pandi enampakkumisele põhimõttel, kus ostja peab ise välja selgitama kõik müügiobjekti olulised asjaolud napi 2,5 nädala jooksul. Arvestades, et tuulepargi kinnistu alghind on 12,3 miljonit eurot, siis ei ole sellist investeerimisotsust ilma täielikku informatsiooni omamata võimalik teha. Seejuures riskid, mida omandaja peab arvestama, on tekkinud Eesti Energia ja erinevate taseme ametiasutuste kooskõlastatud tegevusest. Tavalise ettevõtja jaoks näib ametiasutuste tegutsemise kiirus ja omavaheline tegevuse koordineeritus haruldane ja usukumatu,“ sõnas Sõlg.

Sõlg kirjeldab, et alustuseks anti Eesti Energiale Kaitseministeeriumi kooskõlastust eeldanud ehitusluba napilt kahe nädala jooksul. Teiste ehituslubade väljaandmisest Eesti Energiale ehitusloa väljaandmise põhjendusel keelduti, hoolimata sellest, et vähemalt üks taotlus oli sisse antud varem. Seejärel võttis Eesti Energia kinnistu oma kasutusse, millele Keskkonnaministeerium ja RMK jätsid riigivara valitsejana lihtsalt reageerimata, jätkas Sõlg. Samuti anti aasta lõpus Eesti Energiale üle elektrivõrguga tasuta liitumise õigus, kuid teistel arendajatel tekiks hüpoteetiline võimalus võrguga liitumiseks ca 1 miljoni euro eest. Viimased toimingud leidsid aset ajal, kui konkurendid olid vaidlustanud kohtus valitsuse 9.12.2016 otsuse kinnistu mitterahalise sissemakseta üleandmise kohta Eesti Energia aktsiakapitali.

„Leian, et ausaks enampakkumiseks peab kõikidele osalejatele olema tagatud võimalikult ühesugune stardipositsioon. Praegusel hetkel lisaks sellele, et valitsus jättis enne enampakkumist kõrvaldamata tingimused, mis annavad Eesti Energiale eelisseisundi, ei ole RMK avaldanud sõlmitava müügilepingu tingimusi. See aga võimaldab RMK-l takistada ebasoovitavatel isikutel kinnistut omandamast, kui võitja ei nõustuks kõikide tingimustega, mis müügilepingus esitatakse,“ ütles Sõlg.

Sõle sõnul on huvitav fakt, et möödunud aasta detsembris, kui valitsus kavatses kinnistu Eesti Energia omandisse anda mitterahalise sissemaksena, arvestas valitsus kinnistu hinnaks 4,1 miljonit eurot. Täna on tellitud uus hindamisakt, mis hindab kinnistut 10,2 miljonile eurole.

Raisner AS, kellega seotud kahe suure tuulepargi arenduse (Varja ja Päite-Vaivina) on kaitseministeerium väidetavatel julgeolekukaalutlustel blokeerinud, kavatseb kinnistu väljakuulutatud enampakkumise kohtu abiga peatada.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt