Brüsselist tuli brittidele külm dušš

12. detsember 2017, 15:01
Theresa May ja Jean-Claude Juncker pärast Brexiti kõneluste esimese etapi kokkulepet
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20171212/NEWS/171219903/AR/0/AR-171219903.jpg
Ainult tellijale

Euroopa Liit võttis Brexiti läbirääkimistes karmima joone ning lükkas kaubandusleppe eelläbirääkimised kevadesse, diplomaatide hinnangul on selle põhjuseks brittide Brexiti ministri Davise kommentaarid vahepealse leppe kohta.

Eelseisva ELi tippkohtumise eel on Suubritannia ja Euroopa Liidu kohtu vastuvõetavatest juhistest eemaldatud osa, mis käsitles kaubandusleppe ettevalmistavaid kõnelusi uue aasta alul, kirjutab Financial Times. See tähendab, et esimestel kuudel jätkuvad vaid kõnelused brittide üleminekuperioodist pärast Euroopa Liidust lahkumist.

Briti ärilehega vestelnud diplomaadid tunnistasid, et muutuste taga on Suubritannia EList lahkumise ministri David Davise nädalavahetuse kommentaarid, nagu ei oleks kõneluste esimese faasi kokkulepe osapooli siduv tekst, vaid pigem ühiskavatsus. Liidu liikmesriike tegi ettevaatlikuks brittide erinev sõnum Brüsselis ja kodus. Üks diplomaatidest ütles, et Davise käitumine oli nagu pärast kaklust rusikatega vehkimine.

Theresa May valitsus lootis alustada põhjaliku kaubandusleppe ettevalmistusega juba aasta algul, kuid nüüd tuleb leppida üksnes üleminekuperioodi läbirääkimistega. Ka sel teemal on Euroopa Liidu seisukoht jäigenenud ning Suubritannialt nõutakse kindlasti kõigi ELi väliskaubanduspoliitiliste suundade järgmist ega lubata sel ajal teha kaubandusleppeid kolmandate pooltega. See võib osutuda probleemiks, sest 2019. aastal EList lahkudes katkevad Suubritannial kaubanduslepped üle 50 riigiga.

Brexiti kõneluste esimese etapi lõpu ning teise etapiga alustamise heakskiidu annavad Euroopa Liidu riigipead eeldatavasti nädala lõpus tippkohtumisel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. December 2017, 16:35

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing