Pille Ivask • 16 detsember 2017

Kuidas kindlustada toimekas päev juba hommikul?

Töötamine  Foto: PantherMedia/Scanpix

Hommikune meelestatus loob fooni kogu päevaks.

Mis on esimene asi, mida sa teed, kui hommikul ärkad? Vaatad telefoni? Mõtled, mis sul kõik tegemata on ning millega tuleks kohe alustada? Kui nii, oled sa ärkamiseks valinud vale strateegia. Psühholoogide hinnangul on väga oluline, et inimene ärkaks heas meeleolus, mitte ei kütaks juba varahommikul end oma probleemidega üles. Nii mööduvad su päeva esimesed tunnid muserduses ning see emotsioon kandub suure tõenäosusega üle ka kogu päevale. Seetõttu on oluline, et alustaksid oma päeva positiivselt, järgides näiteks viit järgnevat nõuannet.

Ärka tasa ja targu. Kuigi kohe pärast äratuskella tirinat võib näida mõistlik kohe voodist püsti karata, on siiski tark mõte end pigem rahulikult teki alt välja vedada. Pärast äratuskella helisemist võta veel 5-10 minutit, et end voodist püsti saamiseks ette valmistada. Muuseas, äratuskella helinaks vali mõni endale meeldiv lugu. Traditsiooniline kärisev helin mõjub pigem ehmatavalt.

Naerata endale ja teistele. Kui sa naerad ja naeratad, toodab su keha õnnehormoone ning sul on koheselt parem tuju. Seega on oluline, et ärkaksid meeldivas tujus. Hommikul tervita oma kaaslast naeratusega, ent kui sul kaaslast pole, siis naerata iseendale. Nii teed sa enda tuju heaks, see omakorda muudab sind enesekindlamaks ning päev võibki alata.

Ole tänulik. Selle asemel, et hommikul mõtteis oma kohustusi üles lugeda, mõtle sellele, kui mõnus on hommikul ärgates sooja teki all olla ning kui meeldivalt maitseb hommikune kohv. Ole tänulik ja tunne rõõmu väikestest asjadest.

Planeeri oma päeva. Kui mõtlemine oma tegemata töödele mõjub hommikul pigem rusuvalt, siis oma päevaplaanide mõtteis läbikäimine võiks olla hommiku üks osasid. Mõtle, mida sa päeva jooksul saavutada tahaksid ning püüa end selleks motiveerida. Sealjuures arvesta, et alati peab olema aega ka iseenda jaoks ehk planeeri päeva sisse näiteks trennis- või jalutuskäik, aga ka aega ajalehtede või raamatu lugemiseks.

Siruta ja venita. Hommiku üks osasid võiks olla lühike hommikuvõimlemine, mis muudab sind virgeks. Arvestades, et enamikul inimestest on istuva iseloomuga töö, mõjub hommikune võimlemine hästi lisaks vaimule ka kehale. Siruta end pikaks ning tee mõned rahulikumad kogu keha venitused.

Allikas: Entrepreneur

Hetkel kuum