Märt Belkin • 7. märts 2018 kell 3:00

IT-firmad sõidavad Indiaga tutvuma

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo sõidab nädalaks Indiasse visiidile.  Foto: Andras Kralla

Täna läheb ettevõtlusminister Urve Palo ühes äridelegatsiooniga nädalaks ajaks Indiasse, et leida siinsetele firmadele uusi turge ning tutvustada e-residentsust.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi teatel on Palo visiidi peamised teemad koostöövõimalused IT, digitaliseerimise, küberturvalisuse ja e-valitsemise alal.

Visiidi äriline pool keskendub aga peamiselt Eesti ja India ettevõtete ning investorite kokkuviimisele. Lisaks on eesmärk tutvustada e-residentsuse võimalusi.

E-residentsusest räägib indialastele Palo ise, ent kaasas on ka e-residentsuse tiimi liige Varun Sharma, kes elab praegu Tallinnas, aga on ise Indiast pärit, rääkis majandusministeeriumi pressiesindaja Emilie Toomela.

Kui presidendi ja peaministriga on tavaliselt kaasas mitukümmend ettevõtet, siis nagu ministrivisiitide puhul tavaline, piirdub Palo kaaskond kuue-seitsme ettevõttega. Peamiselt domineerivad väiksemad IT-valdkonna idufirmad.

Tehnoloogiahiidude seas popp

Teiste seas kuulub delegatsiooni Jobbatical, mille äri seisneb ettevõtete ja tööjõu kokkuviimises. „Erinevalt levinud eel- ja väärarvamustest on India riik, kus on palju kõrgelt haritud tööjõudu. Nende inglise keele tase teeb silmad ette näiteks nii Hispaaniale, Prantsusmaale kui ka Hongkongile,“ märkis Jobbaticali asutaja Karoli Hindriks.

Mitu tehnoloogiahiidu, nagu Google, Adobe, Paypal ja teisedki, on avanud Indias kontori ning see tähendab, et nende IT-eksperdid on harjunud Lääne töökultuuriga, märkis Hinrikus. Jobbaticali statistika kohaselt olid just India tööotsijad 2017. aastal Jobbaticali platvormil tööotsijate jaoks kõige soovitumad – seda USA ja Eesti ees.

„Pole ka ime, sest Indias asuvad maailma tipptasemel tehnikaülikoolid – näiteks Delhi ülikooli on raskem sisse saada kui Harvardisse,“ tõdes Hindriks. Sealse tööjõu palkamise teeb tema sõnul atraktiivseks ka see, et indialased on nii elukeskkonna kui palga kontekstis meeleldi valmis kolima mujale. Näiteks keskmine tarkvaraarendaja palk Indias on 6000 dollarit aastas.

Lisaks Jobbaticalile osalevad ärivisiidil ka küberturbefirma Guardtime, finantstehnoloogiafirma Transfer Friend Group ning kergsõidukite digitaliseerimisega tegelev Comodule.

Uksed investoritele lahti

Ettevõtlusministri visiit Indiasse toimub vaid kaks kuud pärast Davosi majandusfoorumit, kus peetud kõnes ütles India peaminister Narendra Modi, et India laotab investorite jalge ette punase vaiba.

India välisinvesteeringutele avatud poliitika on vägev võimalus ka meie ettevõtjatele ning Eesti hindab India peaministri kinnitust kõrgelt, ütles välisministeeriumi välismajanduse ja arengukoostöö asekantsler Väino Reinart kõnet kommenteerides Äripäevale.

„India ei pruugi olla Eesti ettevõtjale esimene valik välisturgudest, kuhu siseneda, tegemist on Eestist pigem geograafiliselt kauge ja Euroopast erinevalt toimiva ning teistsugusesse kultuurikonteksti kuuluva turuga. Samas on India üks kiiremini kasvavaid turge maailmas,“ märkis asekantsler. India SKP kasvab iga aasta umbes 7% või enamgi ning ka tulevikuprognoosid on tugevad.

Sellest, et Modi siht ettevõtlust edendada pole vaid sõnakõlks, annab aimu seegi, et India edenenud äritegemise lihtsust käsitlevates edetabelites. Tõsi, teha on selles vallas veel palju ning Eestist ja enamikust lääneriikidest jääb India veel kaugele maha. „Turule sisenemisel on probleemidena sageli viidatud erinevatele standarditele ning kohalikule bürokraatiale. See, mis Eesti kontekstis kvalifitseerituks liigseks bürokraatiaks, võib Indias olla tavapärane asjaajamine,“ tõi Reinart esile sealse turu nõrgad kohad.

Sellest hoolimata on India turg võimalusterohke, eriti selliste kaupade ja teenuste puhul, mida iseloomustab kõrge lisandväärtus ja tehnoloogiline keerukus. Nimelt pole seda pakkudes Eesti ettevõtjal vaja konkureerida India odava tööjõuga ega teiste sisendite hindadega.

„Kindlasti on sellel turul suuri võimalusi IKT ja kübertehnoloogia ning targa linna lahenduste pakkujatel, aga ka teiste tehnoloogiliselt keerukate toodete valmistajatel,“ pakkus välisministeeriumi asekantsler välja. Just nende sektorite ettevõtete esindajad täna Indiaga tutvuma sõidavadki.

Kiiresti riknevate kaupade, aga ka selliste kaupade puhul, kus transpordi hinnakomponendil suur osakaal, on turule sisenemine keerukam, tõdes Reinart. „Siin võib aga abiks olla soodustusi pakkuva „Make in India“ programmi kasutamine, mille raames saab toota osa komponente või kogu toote näiteks Indias kohapeal. Eesti firmadel tasuks selle programmi võimalustele tähelepanu pöörata küll,“ märkis ta.

India turule sisenemisel soovitab ta kasutada kohapealsete partnerfirmade abi, kes tunnevad kohalikke äripraktikaid ning omavad vajalikke kontakte turunduskanalite ülesehitamiseks. Usaldusväärsete ja kogenud partnerite leidmine ei ole kindlasti kerge, aga ka mitte võimatu. Siin on kindlasti abiks saatkond ja EASi esindaja kohapeal.

Kehva vastuvõttu igatahes karta ei maksa. „Eesti kuvand Indias on hea, oleme tuntud digiriigi ja e-lahenduste ning kübertehnoloogia kõrge taseme poolest. Samuti on Indias kiiresti tuntust kogunud Eesti e-residentsuse programm. Eesti ettevõtted võiksid ka seda „dividendi“ oma huvides senisest enam ära kasutada,“ rääkis väliministeeriumi asekantsler Reinart jaanuari lõpus.

Hetkel kuum